Projekt odstartoval před zhruba dvěma lety a nyní v kraji vrcholí. Nabízí malým a středním podnikatelům mnoho cenných rad a nejrůznější školení, jejichž cílem je pomoci drobným firmám v jejich činnosti a pomoci jim proklestit cestu k evropským financím. Veškerou pomoc nabízí Podnikatelská akademie buď zcela zdarma, anebo jen za symbolický poplatek.

„Hodně podnikatelů si myslí, že dotace EU se jich nemohou týkat. Chceme je přesvědčit o opaku. Malé firmy třeba také nemají vlastního právníka, protože jim na něj nezbývají peníze. My jim můžeme poskytnout právní poradenství zdarma,“ uvedl Daniel Třešňák z Hospodářské komory. „Podnikatelé se dokonce nemusejí v rámci Podnikatelské akademie dostavit na nějaký seminář osobně. Mohou studovat na našem webu www.AkademieLB.cz,“ dodal.

Kromě Libereckého kraje probíhá stejný projekt ještě v Praze a v Královéhradeckém kraji. Podnikatelskou akademii podpořil dotací také Evropský sociální fond a kromě dalších organizací s ní spolupracuje i Vysoká škola podnikání v Praze.

„Podnikatelé se bojí hromady papírování a mnozí nemají na vypracování projektu čas. Proto akademie vznikla,“ vysvětlila Iva Benešová z České inovační agentury.

V Libereckém kraji prošlo školením akademie už bezmála 350 lidí z šedesáti firem. Nabídka pomoci a vzdělávání je určena jen firmám, které mají do 250 zaměstnanců.

„Pomáháme firmám zpracovat záměr a definovat projekt. Už se nám také stalo, že se v průběhu vypracovávání projektu původní záměr zcela změnil. Nebo firma potřebovala koupit stroje, tak jsme hledali, jestli jsou na ně někde vypsány dotační možnosti,“ doplnila Iva Benešová.