„Největší díl těchto peněz jde na Dožínky a na akci Potravináři a zemědělci Libereckého kraje svým spotřebitelům. Část financí podpoří také třeba nechovatelské akce, jakou je například sochání motorovou pilou,“ podotkl předseda Regionální agrární komory Libereckého kraje Robert Erlebach. „Na výstavách a soutěžích se drobní chovatelé a pěstitelé dostávají do podvědomí ostatních lidí. Proto kraj podobné akce pořádá,“ dodal.

V pátek se v libereckých kasárnách předvedli chovatelé ovcí a koz z celého kraje. Proběhl tu čtvrtý ročník Dne chovatelů ovcí a koz. Akce přilákala několik desítek návštěvníků.

„Hlavně děti byly nadšené. Mnohé z nich ještě nikdy neviděly živou ovečku. Mohly si také pohladit jehně,“ prozradil předseda Svazu chovatelů ovcí a koz Pavel Mach. „Podpora Libereckého kraje nám pomáhá. Na podobných akcích děláme vzdělávací semináře, informujeme chovatele, kteří se sem sjedou, o aktuálních novinkách. Teď naposledy například o novele veterinárního zákona. Navíc se zviditelňujeme,“ doplnil.

Dalšími akcemi bude 21. června v Chrastavě Polní den a Slavnosti horských luk v Horní Světlé pod Luží 23. června. Na konci srpna se v Karlovicích–Radvánovicích koná Krajská výstava ovcí a koz a první září bude patřit Dožínkovým slavnostem v Jilemnici.

V polovině září pak proběhne v Městském parku Na Ostrově v Semilech Semilský pecen a závěr září bude patřit akci Potravináři a zemědělci Libereckého kraje svým spotřebitelům. Potravináři a zemědělci zaplní liberecký Dům kultury. Na přelomu srpna a září se také v jídelně Základní školy v Kamenickém Šenově uskuteční akce Jiřinka – sklo – světlo, kterou vzdají pěstitelé hold kráse jiřin.

„Dnem včely jsme chtěli přiblížit včelařství hlavně mladým lidem, protože víme, že včelařů ubývá. A chov ovcí a koz je důležitý také pro údržbu krajiny,“ zdůraznil náměstek hejtmana Radim Zika.