V pondělí se na tom dohodlo v Praze vedení Libereckého kraje s náměstky ministrů financí, pro místní rozvoj a životního prostředí.
„Návrh na převod pozemků a termín převodu musí ještě schválit krajské zastupitelstvo,“ upřesnil náměstek libereckého hejtmana Radim Zika.

Znečištění musí zlikvidovat kraj

Vedení kraje se pokusilo ještě získat z ministerstva životního prostředí záruku, že ministerstvo i v budoucnu odstraní na svoje náklady veškerou ekologickou zátěž, která se i po převodu pozemků může v Ralsku objevit. To se však nepodařilo.

„Pokud se objeví další znečištění, jeho likvidaci bude muset zaplatit kraj,“ poznamenal Radim Zika.

Hlavní ekologické zátěže, které sovětští vojáci v prostoru po sobě zanechali, odstranil v minulosti stát. Armáda opustila toto území začátkem devadesátých let a od té doby areál o rozloze 250 kilometrů čtverečních chátral. V prostru však stojí obytné domy nebo bývalá fara, které město Ralsko za přispění evropských dotací opravilo. Většina nemovitostí kolem bývalého letiště se ale proměnila v ruiny.

„Čekáme už šestnáct let na to, abychom mohli prostor privatizovat, a tak odstartovali jeho nové využití. Snad se tedy ve spolupráci s krajem konečně podaří naplnit naše představy, co s Ralskem dál,“ řekl starosta Ralska Jindřich Šolc.

Průmyslová zóna i rekreační areál

Už před časem starosta Šulc oslovil místní podnikatele s návrhem, aby navrhli, jak a k čemu pozemky do budoucna využít. Z návrhů zájemců o podnikání v Ralsku vznikla celá publikace. Tu předalo město Libereckému kraji.

„V areálu bývalého letiště a u Kuřivod bychom rádi postavili průmyslovou zónu. Na území, kde naštěstí krajina zůstala nedotčena, chceme rozvíjet rekreaci a turistiku. Rádi bychom přilákali nové obyvatele, máme připravené k rekonstrukci staré paneláky a vypracované projekty na výstavbu nových domů,“ zdůraznil starosta města, v němž žije kolem 1 800 obyvatel.

Zájem o území už projevilo mnoho firem, například ICKM, která by v Ralsku chtěla recyklovat odpad nebo Salamanca s plánem průmyslové zóny.