Podle informací ČSSZ se ke 30. dubnu 2007 registrovalo na elektronické podání správy sociálního zabezpečení celkem 43 163 organizací. Mezi nimi jsou také podniky, které sídlí v Libereckém kraji.

„Kolik z tohoto celkového množství firem pochází z Libereckého kraje, to nesledujeme. Sbíráme čísla, jež platí pro celou republiku,“ řekla ředitelka odboru komunikace a mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová.

Elektrického podání využívají však podle mluvčí také malé podniky, to znamená ty, které mají do 25 zaměstnanců. Těch napočítali na konci letošního dubna pracovníci ČSSZ 23 025.

„Elektronické podání jsme zavedli v roce 2005. Od počátku jsme dělali maximum pro to, aby mu podniky brzy přišly na chuť. Papírů odevzdávají na náš úřad hodně a elektronické podání jim nejen šetří peníze za papír a čas, ale také zjednodušuje administrativu,“ zdůraznila mluvčí Štěpánka Filipová.

Od všech organizací přijala Česká správa sociálního zabezpečení ke 30. dubnu 2007 celkem 17 400 736 elektronických dokumentů. Z tohoto počtu bylo 9 496 167 přihlášek a odhlášek k nemocenskému pojištění, 7 014 672 evidenčních listů důchodového pojištění a zbytek tvořily Přehledy o příjmech a výdajích OSVČ.

„Pokud by víc než 17 milionů elektronických dokumentů přišlo na úřad v papírové podobě a daly by se na sebe, vznikla by hromada papíru, vysoká přes dva kilometry a těžká téměř 67 tisíc kilogramů. Pro představu – jako bychom postavili horu vysokou jako téměř 36 Petřínských rozhleden na sobě,“ zdůraznila mluvčí.

ČSSZ se stala vůbec první organizací státní správy, která umožnila elektronické podání dokumentů přes Portál veřejné správy.