„U nás máme jeden obchůdek se smíšeným zbožím, kde je otevřeno šest dní v týdnu. Sídlí v naší budově, a protože bychom si krámek rádi udrželi, jeho provozovatel neplatí obci žádný nájem,“ řekl Stanislav Novák, starosta obce Skalka u Doks.

Supermarket je pro starší daleko

Jak zdůraznil starosta Novák, v obci žije hodně starších lidí a ti se do dva kilometry vzdáleného supermarketu v Doksech nemají jak dostat. Pokud nevlastní auto.

Nebýt vesnického krámku, neměli by si kde koupit chleba, rohlíky a další základní potraviny. Obchůdek se dosud drží, i přesto, že ve Skalce mnoho zákazníků nemá. Bydlí zde jen zhruba 120 obyvatel.

Jen symbolický nájem, platí obci i provozovatel smíšeného zboží v další malé vesnici kraje, v Jílovém u Držkova.

„Obchůdek potřebujeme kvůli starším lidem. Proto chceme po krámku jen symbolické nájemné,“ vysvětlil starosta Pavel Kopal. Jílové má 196 obyvatel a jeden obchůdek podle starosty bohatě lidem stačí.

Také například v Horní Řasnici na Frýdlantsku sídlí místní potraviny v obecní budově a provozuje je soukromý obchodník.

„Jsme rádi, že obchod máme. Samozřejmě že lidé, kteří za prací dojíždějí třeba do Frýdlantu, si nákup vozí odtamtud,“ poznamenala referentka obecního úřadu Marcela Bláhová. V Horní Řasnici žije jen 220 obyvatel.

Někde se udrží obchůdky dva

Čím větší obec, tím vyšší naděje, že se v ní malý krámek udrží. Například v Čisté u Horek na Jilemnicku žije kolem 500 obyvatel a malé prodejny se smíšeným zbožím tady sídlí hned dvě.

„Jeden obchod je v samoobsluze, kterou jsme koupili od Jednoty. Obchodník nám platí nižší nájem,“ podotkl starosta František Vanc.

Dva obchody mají také Albrechtice v Jizerských horách, kde žije 300 obyvatel.

Některé nejmenší obce kraje však neudržely ani jediný krámek. Je to například Tachov u Doks se 130 obyvateli.

„Obchod jsme sice finančně podporovali, ale nakonec se před 3 lety stejně zavřel. Chtěli jsme ho provozovat sami, jenže krám by nevydělal ani na plat prodavače,“ zdůraznil starosta malého Tachova Martin Píša.