Podle Tomio Okamury z Asociace cestovních kanceláří není v současné době v Libereckém kraji jediný hotel, jenž by někdy v budoucnu mohl doufat, že by se na seznamu The Leading hotels of the World mohl postavit vedle například hotelu Ritz v Londýně nebo Paříži. Až na jednu výjimku a tou je liberecký hotel Ještěd.

Proč myslíte, že Ještěd má největší šanci proniknout v budoucnu mezi světovou špičku?

Leží na vrcholu hory Ještěd, hned u lanovky a kousek od velkého města, jakým je Liberec. Je to unikátní místo. Řekl bych až neslýchané. A to jej předurčuje k tomu, že by se mohl v budoucnu stát raritou, kam by mohla jezdit ta nejbohatší světová klientela.

Co Ještědu dosud chybí k tomu, aby se na seznam nejluxusnějších hotelů dostal?

Chtělo by to do hotelu investovat hodně peněz. Především by měla být udělána citlivá rekonstrukce interiérů. Nemyslím tím to, že by měl být zbourán ten skanzen sedmdesátých let, který se podařilo v hotelovém zařízení zachovat, a že by měl být nahrazený něčím novým. Naopak. Co nejvíc prvků reálného socialismu by bylo dobré zachovat. Jen by je chtělo opravit a vyleštit, aby se uvnitř všechno blýskalo.

A co třeba Zámek Hrubá Skála? Anebo nový Zámecký hotel Sychrov? Oba taky leží v krásném přírodním prostředí.

Oba hotely znám a vím o nich. Hotel na hradě nebo na zámku je také hodně přitažlivý pro zámožné turisty. Jenomže na seznam nejluxusnějších světových hotelů se nedostanou jen ta zařízení, která nabízejí hostům špičkový komfort a služby a případně pěknou přírodu kolem. Například Český ráj je se svým Skalním městem nádherný, jenomže když jsem tam byl s Japonci, moc se jim nelíbilo, že jim po skalách klouzaly boty a občas se do nějaké soutěsky nevešli a podobně. Jim by vyhovovalo, kdyby Skalním městem všude vedly bezpečné a pohodlné dřevěné chodníčky, aby se ani neumazali.

A Sychrov?

Sychrov má zatím smůlu v tom, že jediné, co by mohl turistům nabídnout, je zámek. Jinak kolem nic není, žádné velké město, kde by se mohli večer cizinci pobavit a neměli to příliš daleko. To stejné platí i o Hrubé Skále, ani tam nemají hosté co dělat po večerech. Bohatí turisté jsou zvyklí cestovat, cestování je baví, takže mají možnost srovnávat, jaké pohodlí a jaký život jim kde nabídli.

Jakým přepychem musejí oplývat hotely, které jsou na seznamu The Leading hotels of the Worlds?

Nejde jen o přepych a případně krásné okolí. Každý hotel samozřejmě nemůže stát u Niagárských vodopádů. Daný hotel musí mít nějakou osobitost, nějakou jedinečnost. Na seznamu světových špiček je tak třeba vedle Ritzu nejstarší hotel v Kapském Městě. Ten byl postaven v roce 1898. Jedinečnost hotelu může například spočívat i v tom, že jde o vůbec jediný hotel v regionu. Samozřejmě, že základní podmínkou toho, aby se turista cítil v takovém hotelu dobře, je pětihvězdičkový standard.

Máte přehled o tom, jací turisté k nám do republiky jezdí. Myslíte si, že může některé odrazovat nižší komfort ubytovacích zařízení? Pětihvězdičkových hotelů máme v republice jen pár desítek. V Libereckém kraji nestojí ani jeden.

Podle posledních statistik se každý desátý zahraniční turista, který k nám vloni přijel, ubytoval v pětihvězdičkovém hotelu. Obsazenost těchto nejvybavenějších hotelů stále vzrůstá, pohybuje se kolem šedesáti procent. Zatímco u tříhvězdičkových hotelů byla vytíženost jen kolem čtyřiceti procent, a to už je hranice, za kterou hrozí hotelům krach. Mezi zahraničními turisty je velký hlad po komfortu pětihvězdičkových hotelů.

Jaké vybavení musí mít pětihvězdičkový hotel?

Pět hvězdiček, to už je pořádná investice. Takový hotel musí mít například více stravovacích zařízení, tedy vedle restaurace ještě i bar. Pokoje musejí být větší než u nižší kategorie a hotel musí mít vlastní relaxační centrum. Samotné pokoje musejí mít bohaté vybavení, čímž není myšlený jen vlastní trezor a sociální zařízení. Ale pokoj musí být zaplněný věcmi, nábytkem, lampičkami, prostě musí být zabydlený. Je vyšší i počet zaměstnanců hotelu.