Levněji je dál od Liberce

Pod třiceti korunami za litr se pochopitelně drží natural v menších obcích kraje a v místech, která leží mimo hlavní dopravní tepny.

„Záleží například také na tom, jaká je v daném místě konkurence a jestli se třeba někde blízko nachází hraniční přechod,“ podotkla mluvčí Čepra Lenka Svobodová.

O něco levněji mohou motoristé nakoupit natural například u Čepra v Raspenavě (29,40 korun). „Tuto cenu máme od 3. května. Záleží na konkurenci, jestli jak dlouho ji udržíme,“ potvrdila Jitka Kohutová.

Za stejnou cenu prodává natural i čerpací stanice ČSAD v Semilech, a pod třiceti korunami se cena naturalu pohybuje i na Českolipsku. Konkrétně ÖMV v Novém Boru nabízí natural za 29,60 Kč.

Naopak na Jablonecku je benzin o něco dražší. Shell v Jablonci má natural za 30,10 Kč. „Za tuto cenu prodáváme natural od pátku minulého týdne, a to jsme zlevnili, protože dva dny předtím jsme jej měli za 30,40 Kč.,“ uvedl Jiří Kos.

Cena asi poroste

Nejlevnější natural tankovali podle společnosti CCS z celé republiky motoristé v uplynulých dnech na Vysočině, kde stál 29,67 Kč. Průměrnou cenu naturalu v Libereckém kraji spočítala společnost na 29,76 korun.

„Cenu benzinu ovlivňuje několik faktorů. Především však kvótované ceny na burzách, a ty za duben stouply o sto dolarů za jednu tunu ropy. To se samozřejmě promítá i do cen u čerpacích stanic, zatím ale nijak drasticky, protože kurz dolaru vůči české koruně neroste,“ podotkl odborník Benziny Václav Loula. Do konkrétních předpovědí se odmítal pustit.

„Jsme na začátku turistické sezóny, poptávka po benzinu poroste. Je tedy pravděpodobné, že cena benzinu a nafty v létě klesat nebude,“ dodal.

Ceny pohonných hmot klesaly od poloviny loňského srpna do půlky letošního února. Loni v srpnu stál litr benzinu průměrně 32 korun.