V profesích, které podnikům v kraji chybějí už řadu let, stále vedou šičky a svářeči. „Nedostatkovým zbožím“ jsou na trhu práce také dělníci pro obsluhu výrobních linek.

„Přesně 96 šiček momentálně hledá pro své závody v České Lípě a ve Stráži pod Ralskem firma Johnson Controls. Dalších 29 volných míst pro šičky nahlásila firma Bohemia Fashion v Novém Boru,“ uvedl analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.

Šičky chybí v celém kraji

Šičky postrádá i liberecká firma MTM Textil Liberec, která by jich nyní potřebovala přesně dvacet. Další švadleny, kdyby byly v kraji nějaké volné, by našly práci i v Technolenu v Lomnici nad Popelkou, a 32 tkadlen hledá Tessitura Monti Cekia Studenec.

Vedle šiček by v kraji našli uplatnění také svářeči. Českolipská firma Bombardier Transportation CR nabízí 50 volných míst pro svářeče a 10 míst pro zámečníky.

„Nedostatek lidí máme pořád. Pomáháme si například tím, že si pracovníky sami rekvalifikujeme na svářeče. Nabereme lidi, kteří jsou vyučení nějakému černému řemeslu, a ty pak po dohodě pošleme do dvouměsíčního rekvalifikačního kurzu,“ uvedla Eva Nesládková z firmy Bombardier.

Nedostatek je i dělníků ve výrobě

Podniky hledají také například zedníky. Jablonecká firma Saun by jich nyní přijala rovných 30. Hned po zednících Jablonci nejvíc chybí lisaři, BTV plast má pro ně 20 volných míst.

„Nejvíce dělníků v okrese Liberec hledá nyní Cadence Innovation Liberec, dříve Peguform, a to 30 dělníků na obsluhu strojů na výrobky z plastů a 15 manipulačních dělníků,“ podtrhl analytik Ladislav Dvořák.

Dalších 30 dělníků pro obsluhu výrobních linek shání největší zaměstnavatel v liberecké průmyslové zóně, firma Denso. Agrocentrum Jizeran v Semilech má celkem 14 volných míst pro zemědělské dělníky a hledá i opraváře zemědělských strojů.

Příčinou prý není nízká mzda

Podniky nevidí jako důvod nedostatku některých pracovníků to, že by jim vyplácely příliš nízkou mzdu, anebo že by v jejich firmě měli dělníci nedobré pracovní podmínky. Naopak. Firmy se shodují v tom, že lidem nabízejí slušný standard.

„Když je někdo šikovný, dopracuje se k dobrému výdělku,“ zdůraznila Eva Nesládková z firmy Bombardier.

Podobně hovoří i mluvčí Densa Zdeněk Okleštěk. „Mzdy a pracovní podmínky jsou u nás srovnatelné s tím, co nabízejí jiné firmy,“ řekl.
Jak uvedl Miroslav Míšek, šéf liberecké textilní firmy ADOM, šikovná šička s praxí může u něj časem dosáhnout na plat 13 až 14 tisíc korun měsíčně.

„Před časem jsme v některých firmách, které působí v kraji delší dobu a trpí dlouhodobým nedostatkem některých profesí, zkoumali pracovní podmínky. Ale na žádné porušování zákoníku práce jsme u podniků nenarazili,“ doplnil analytik Úřadu práce v Liberci Ladislav Dvořák.