„Kromě demonstrací a revoluce jsme už totiž vyzkoušeli všechny prostředky, jak přimět naše zákonodárce, aby postavení drobných živnostníků zlepšili,“ vysvětlil předseda sdružení Bedřich Danda. „Sedíme v nejrůznějších podvýborech, lobbujeme v parlamentu, ale zatím to k ničemu nebylo,“ dodal s tím, že žalovat stát je posledním prostředkem, který sdružení zbývá.

Kdy ovšem žalobu živnostníci podají, to zatím není jisté. V současné době shánějí právníka, aby ji sepsal.

„Zastupujeme práva devíti set tisíc podnikatelů, a chybí nám padesát tisíc korun na právníka,“ povzdechl si Bedřich Danda. „Naše sdružení hájí všechny, ale členů máme jenom pár tisíc,“ dodal.

Podle sdružení jsou například malí živnostníci také znevýhodňováni, když splácejí jistiny úvěrů nebo investují do nového zařízení, protože tyto aktivity hradí z čistého zisku po zdanění. „U právnických osob se každý rok snižuje daň ze zisku, zatímco u živnostníků se zvedá procento základu pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění, v minulém roce až na 50 procent,“ upozornil ekonomický poradce sdružení Miroslav Jára.

Žalobu s klidným srdcem podepíšou i členové sdružení z Libereckého kraje. Jak zdůraznil Vladimír Resl z Liberce, stát nerozlišuje mezi malými a velkými podnikateli a všechny povinné odvody nastavuje spíš pro ty, kteří vlastní fabriky.

„Znám lidi, kteří si jako OSVČ vydělávali 10 tisíc měsíčně, ale kvůli vysokým odvodům jim nakonec moc nezbylo. Tak živnost zavřeli a raději šli na úřad práce. Stát zapomíná, že se o živnostníka nemusí starat. Minimální daň by se měla zrušit,“ řekl.