Futsalisté FT Zlej se(n) si splnili další sen jako nováček divize postoupili jasně do druhé nejvyšší soutěže. Během tří sezon tak zaznamenali postupový hattrick: vyhráli okresní přebor, následně krajský přebor a nyní i divizi.

Zlej se(n) je zajímavé uskupení, složené zejména z mladých fotbalistů, kteří působí od okresního přeboru po národní fotbalovou ligu. Někteří z nich hrají v Německu, veteránem je exreprezentant Jiří Štajner. A protože jsou parta s velkým P, není problém sestavit vždy silný mančaft. Zatímco futsal v Čechách na nižších úrovních skomírá, Zlej se(n) si nemusí nad počtem hráčů stěžovat, protože ještě může čerpat ze své rezervy, která vyhrála 3 roky za sebou okresní přebor. Po všech stránkách se o klub stará Pavel „Binič" Bína, zakladatel a kapitán tohoto futsalového týmu.

Zlej se(n) splnil další část svého snu, a tím jistě byl postup do druhé ligy s patnáctibodovým náskokem před druhým Chomutovem. Cíl byl vytyčen před sezonou, i když jste po několika kolech byli poraženi doma a trochu to jistě otřáslo vaším sebevědomím. Pak však nebylo pochyb, kdo je v divizi aspirantem postupu.

Je tomu tak. Všichni jsme šli celou sezonu za třemi cíli, kdy postup do druhé ligy byl tím nejvyšším. Povedlo se nakonec dosáhnout všeho co šlo, za což jsme velice rádi. V letošní sezoně jsme jak v okresu, divizi, tak poháru neměli konkurenta i přesto, že jsme 2x klopýtli. Wizárdi nás vyloupili hned po druhém kole, kdy měl soupeř z Prahy ohromné štěstí. Naopak zaslouženě nás skolila posílená rezerva Mělníka. Tam nemůžeme říci ani popel. V okrese naopak zaslouženě nad námi zvítězil Nord Servis. Zbytek zápasů byl v naší režii. Zajímavá utkání byly v poháru s druholigovými týmy, kde jsme si dokázali, že bychom mohli hrát i v popředí druhé nejvyšší soutěže.

Vstřelit v sezoně přes dvě stovky branek, to je úctyhodné. Kdo se nejvíc na gólech podílel?

Na gólech se vždy podílí celý tým. Nejvíce se střelecky dařilo tradiční dvojici Beneš Benek, jenž nasázeli dohromady 90 gólů. Těm sekundovali Štajner, Němec, Mečíř, Knejzlík a taky Děkan. Z obrany se nejvíce střelecky dařilo kupodivu mně a taky Žočkovi, který byl letos střelcem mnoha důležitých gólů. Já statistiky doháněl v zápasech s posledními týmy. Béčko táhli Rašín a Suk. Ale znovu říkám, na brankách má zásluhu vždy celý tým, počínaje brankářem a konče útočníky.

Máte také tři vynikající gólmany Vogta, házenkáře Soukupa a Jurigu. Ti vám jistě také pomohli.

Brankář dělá polovinu mužstva. Když máte za zády sejto, je těžké se rovnat kvalitním mužstvům. My se o své brankáře můžeme opřít, vždy nám pomůžou. Například u Vogta nechápu, jak mu v jiných mužstvech nemohli dávat příležitost (Slavia TU Liberec, Démoni Česká Lípa) lepšího branaře neznám. Ale v této sezoně nemůžeme chválit jen jeho. Bravurně ho v případě potřeby zaskakovali právě Soukup a Juriga. Soukup měl největší zásluhu na výhře v poháru, kdy odchytal téměř všechny zápasy. Jsem za všechny moc rád. I přesto, že jeden není vždy dle představ vytížen, tak s námi drží, což strašně oceňuji.

Složení kádru bylo na danou soutěž výtečné a navíc ho ještě během sezony doplnili Soběslav, Polívka, Knejzlík a Bohata. Zůstane kádr pohromadě i pro vyšší soutěž? Máte v kádru ještě Němce, Šislera, Benka. Soutěž bude náročnější hlavně na cestování.

Kádr máme skvělý. Je škoda, že pravidelněji nechodí třeba Novák, Krystan nebo Rozmajzl, kteří jsou rovněž skvělými hráči a srdcaři. Velký futsalový potenciál je v Ondrovi Vlachovi, který se přislíbil k pravidelnějším startům, kdy ho futsal u nás začal bavit. S dospívajícím věkem se výborně jeví Marek Bína s Matějem Mečířem. Další kvalita je v mladících: Polívka a Knejzlík. Velké dík patří i Petru Bohatovi, který je sice z Mostu, ale vždy si jel za nás rád kopnout a pokaždé na place patřil k nejlepším. Zkrátka je stále z čeho vybírat.

Do vyšší soutěže potřebujeme ucelit čtyřky, které se v divizi hodně obměňovaly. Samotný kádr doplníme jedním rozdílovým hráčem, o kterého jsme se snažili i v minulé sezoně a až nyní nám kývl. Dále máme v plánu zrealizovat projekt, v rámci něhož bychom si „vychovávali" mladé hráče, kteří by nás v budoucnu mohli doplňovat, ale je třeba ho dotáhnout ještě do úspěšného konce.

Co se týče cestování, tak dle mého budeme cestovat méně. Když se podíváte na týmy v druhé lize, nejsou to takové dálky jako je Slaný, kam jedete asi čtyřikrát.

Neměli jste jako fotbalisti, kteří jsou vázáni na tréninky svých mužstev, problémy s docházkou na tréninky? Trénovali jste vůbec futsal?

Každý má samozřejmě fotbal jako prioritu. Pak už je to na jednotlivcích, zda si najdou čas i na futsal. Problémy jsme začaly evidovat až koncem sezony, kdy se opět rozbíhal fotbal, jinak ne. Jako Zlej se(n) jsme trénovali jednou týdně. Jak vidíte, tak to na tři trofeje stačilo. Nyní už musíme jen pilovat taktiku, signály, apod. V rámci toho u nás přivítáme historicky prvního a doufáme i posledního trenéra v klubu, který do nás tyto věci bude hustit. Fyzičku má každý z fotbalu, důležitá bude součinnost hráčů, kterou musíme natrénovat.

Ještě se vraťme k divizi. Byl tam tým, který vám dokázal sekundovat a hrát s vámi vyrovnaně?

Nesekundoval nám nikdo, co si tak vzpomínám. Zápasy jsme hráli vyrovnané, ale vždy jsme tahali za ten delší konec. Nikdo nás nepřehrával. Některé týmy, a to nejen z divize, se s námi rádi srovnávají a považují se za naše rivaly, ale přirovnal bych to asi jako kdybychom se chtěli rovnat my Benagu. Prostě nesmysl a jen něčí snůška smyšlených pocitů. V tomto směru hodně lidem ležíme v žaludku, což mě těší. Futsal jako takový pro nás začne až v sezoně 2016/2017.

Připsali jste si i střelecký rekord proti Ústí.

No, Ústí se myslím rádo vrací do svého přeboru. To bych asi příliš nekomentoval. Tento tým v divizi nemá zkrátka co dělat a dostat přes 30 branek ve třetí nejvyšší soutěži je ostuda.

V sezoně jste ještě vyhráli Krajský pohár, když jste porazili ligovou Českou Lípu. S ní se zřejmě potkáte i ve druholigové soutěži. Lípa sestoupila, vy postoupili. Očekáváte podobný futsal i od ostatních soupeřů?

Lípa má určitě kvalitní kádr, což dokázala i v lize, kdy odehrála spousty dobrých zápasů a nasbírala oproti minulým sezonám i nějaké body. V poháru to byl zápas ve vysokém tempu, kdy oba týmy hodně kazily. Kvalitnější bylo utkání s GMM, které mělo daleko vyšší parametry. V druhé lize bude více takových mužstev.

Co se týče přípravy a nejbližších týdnů (měsíců), chystáte něco?

Nyní si dáme čtyřměsíční pauzu. Každý má fotbalové povinnosti. Chystat budeme spíše věci kolem futsalu. Samotné činnosti se začneme věnovat tak dva měsíce před sezonou, kdy odehrajeme nějaká přátelská utkání (doufám opět s nějakými prvoligovými týmy), zúčastníme se určitě nějakých turnajů a poladíme formu na druhou ligu.

Závěrem bych chtěl za uplynulou sezonu poděkovat našim partnerům, kteří s námi neustále drží a poskytují nám nadstandard. Ten budeme mít i v dalším ročníku, kdy chystáme mnoho novinek, které nejsou levnou záležitostí. Dále také ještě jednou díky Slovanu Liberec, který přijal naši pozvánku na exhibici a dorazil ve skvělém složení. Bylo nám ctí po jejich boku ukončit veleúspěšný rok.