Zakladatelem malé dorostencké olympiády je současný prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Zimní i letní varianty festivalu se konají od počátku 90. let ve dvouletých cyklech. Zimní část se uskutečnila od roku 1993 postupně v Aostě (Itálie), Andoře, Sundsvallu (Švédsko), Popradu (Slovensko), Vuokatti (Finsko), Bledu (Slovinsko), Monthey (Švýcarsko) a Jace (Španělsko). Devátý díl akce s krkolomnou zkratkou EYOWF proběhne letos v únoru v polském Szczyrku a okolí a na závěr převezme štafetu Liberecký kraj pro rok 2011.

„Tyto akce jsou nejvýznamnější sportovní událostí dorostenecké kategorie na starém kontinentu a pro mladé reprezentanty představují totéž, co olympijské hry pro dospělé. Pro Českou republiku i liberecký region je pořadatelství soutěže opravdu nesmírnou poctou. Představí se při ní totiž budoucí velké hvězdy světového sportu, ještě plné čistých ideálů, dosud nedotčené komercionalizací. Mnohé z nich už možná zasáhnou do bojů o seniorské medaile na Zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014,“ uvedl předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

V Asociaci evropských olympijských výborů, která je iniciátorem celého podniku, funguje 49 zemí. „Ne všechny však mají podmínky pro zimní sporty, takže na zimních festivalech některé chybí,“ připomněl šéf ČOV. V Liberci a okolí by se měli představit mladí sportovci z 45 států.

Využita budou sportoviště v celém Libereckém kraji, soutěžit se bude v osmi sportovních odvětvích. Jsou jimi běh na lyžích (Vesec, alternativa Bedřichov), skoky na lyžích (Ještěd, alt. Harrachov), severská kombinace (Ještěd, Vesec, alt. Harrachov, Bedřichov), alpské lyžování (Ještěd, alt. Rokytnice), biatlon (Jablonec n. N.–Břízky), snowboarding (Rejdice), lední hokej (Liberec – Tipsport arena, Svijanská aréna, Jablonec n. N. – Zimní stadion) a krasobruslení (Liberec – Tipsport arena).