V zelených kulisách začne o víkendu v německém Klingenthalu Světový pohár ve skocích na lyžích. Organizátoři připravili ledovou stopu na nájezdu a sněhový dopad, který si v pondělí čeští reprezentanti jako jedni z mála vyzkoušeli, podle předpovědi počasí ale jiný sníh nenapadne. Češi budou závodit bez zraněného Romana Koudelky, obhajobu celkového vítězství v olympijské sezoně zahájí Rakušan Gregor Schlierenzauer.

Českou šestici tvoří celkově desátý muž loňského ročníku SP Jan Matura, vítěz seriálu z roku 2006 Jakub Janda, loni druhý nejlepší Čech Lukáš Hlava, talentovaný Čestmír Kožíšek, „letec" Antonín Hájek a také Martin Cikl, který nahradil zraněného Koudelku. Všechny čeká v Klingenthalu páteční kvalifikace. „Po ní určím čtveřici pro sobotní týmový závod," řekl trenér reprezentace David Jiroutek.

Český tým v přípravě více skákal než obvykle. „To jsme nikdy nedělali, ale je několik vrcholů a olympiáda, tak jsme na to kladli důraz i proto, aby se kluci vyskákali a zvedlo se jim sebevědomí," vysvětlil kouč.

V letní Grand Prix jeho svěřenci předvedli několik dobrých výkonů a kouč si myslí, že se všem podařilo přenést formu do zimy. „Skákali jsme tři týdny na ledové stopě i na sněhu v Klingenthalu, zkoušeli jsme už jako jedni z mála zimní materiál, bylo to ideální. Takže se závěrem je velká spokojenost," prohlásil.

Na rozdíl od loňského roku nedošlo ke změnám v pravidlech, jedinou novinkou tak je skutečnost, že Hájek změnil značku lyží. „Uvidíme, jak se Světový pohár rozjede, hodně to ukáže, ale do olympijských her je pořád ještě času dost, zhruba dvacet závodů," upozornil Jiroutek. „Doufám, že se dá co nejdřív do pořádku Koudy (Koudelka)," zmínil potíže s krkem opory české reprezentace.

Pro český tým bude sezona extrémně náročná. Začátek obstará Světový pohár, prvním vrcholem bude tradiční Turné čtyř můstků na přelomu roku. Olympiáda v Soči je v únoru, po ní ale zdaleka sezona neskončí, neboť v polovině března Harrachov hostí mistrovství světa v letech. „I proto jsme letos skákali víc na velkých můstcích," pravil Jiroutek.

I když vrcholem roku je jednoznačně olympiáda, právě MS v Harrachově by mohlo být pro české skokany úspěšné i proto, že motivace světové špičky po Soči poklesne. „A pro nás to bude naopak umocněné tím, že to je doma. Nebude vadit, že to je na konci sezony, únava se doma odbourá, to nám pomůže, to bude výhoda," věřil Jiroutek.

Favorité olympijské sezony jsou jasní. Silní budou Norové s loni druhým mužem SP Andersem Bardalem, Rakušané se Schlierenzauerem a Thomasem Morgensternem, vítězem SP z roku 2011, či Švýcaři, Slovinci a Poláci s Kamilem Stochem. Sledovaný bude i návrat ke kariéře v podání šestatřicetiletého Fina Janneho Ahonena.
„Myslím, že dominance Schlierenzauera letos nebude tak velká, vyrovná se to a špička bude širší. I proto si myslím, že Ahonen může být při svém návratu úspěšný," upozornil Jiroutek. 

Světový pohár ve skocích na lyžích:

Muži:
23. listopadu – týmy (Klingenthal), 24. listopadu – Klingenthal, 29. listopadu – Kuusamo, 30. listopadu – Kuusamo, 6. prosince – smíšené týmy (Lillehammer), 7. prosince – malý můstek (Lillehammer), 8. prosince – Lillehammer, 14. prosince – Titisee-Neustadt, 15. prosince – Titisee-Neustadt, 21. prosince – Engelberg, 22. prosince – Engelberg.

Turné čtyř můstků:
29. prosince – Oberstdorf, 1. ledna – Garmisch-Partenkirchen, 4. ledna – Innsbruck, 6. ledna – Bischofshofen.

11. ledna – lety (Bad Mitterndorf), 12. ledna – lety (Bad Mitterndorf), 16. ledna – Wisla, 18. ledna – týmy (Zakopané), 19. ledna – Zakopané, 25. ledna – Sapporo, 26. ledna – Sapporo, 1. února – Willingen, 2. února – Willingen, 26. února – Falun, 1. března – týmy (Lahti), 2. března – Lahti, 4. března – Kuopio, 7. března – Trondheim, 9. března – Oslo, 21. března – Planica, 22. března – týmy (Planica), 23. března – Planica.
Ženy:
6. prosince – smíšené týmy (Lillehammer), 7. prosince – Lillehammer, 21. prosince – Hinterzarten, 22. prosince – Hinterzarten, 3. ledna – Čajkovskij, 4. ledna – Čajkovskij, 11. ledna – Sapporo, 12. ledna – Sapporo, 18. ledna – Zao, 19. ledna – Zao, 25. ledna – Ljubno, 26. ledna – Ljubno, 1. února – Hinzenbach, 2. února – Hinzenbach, 1. března – Rasnov, 2. března – Rasnov, 8. března – Oslo, 15. března – Falun, 16. března – Falun, 22. března – velký můstek (Planica).