Jakub Bursa už od žákovských let ukazuje, že patří mezi talentované mladé plavce a například před čtyřmi lety získal na mistrovství republiky do 14 let šest zlatých medailí. Prakticky celou kariéru připravuje jeho tréninkový program Štěpán Matek, nejprve v Jablonci a v poslední době ve Slavii Liberec.

„Jakub Bursa splnil kvalifikační limit na MEJ i MSJ 2021. Zaplavaným časem 4:24.80 zaostal pouze půl sekundy za svým dorosteneckým rekordem z roku 2019. Je to velký příslib do probíhající sezony. Naším cílem je získat medaili na letním MEJ na 400 metrů polohový závod, k čemuž bude potřeba posunout dorostenecký rekord někam na/pod hranici seniorského českého rekordu 4:18.34,“ nastiňuje Bursovy ambice jeho trenér Štěpán Matek.

PŘÍPRAVA NA ŠAMPIONÁTY

Ve svém držení má Jakub Bursa aktuálně jeden juniorský rekord, právě na dlouhé polohovce. Díky splněnému limitu na této trati se může Bursa v poklidu připravovat na oba juniorské šampionáty, na evropský na začátku srpna v Římě a světový na konci srpna v Kazani.

„Jakub je vyloženě skutečný polohovkář, je všestranný. Dokáže zaplavat 200 metrů prakticky každým plaveckým způsobem, aby byl konkurenceschopný s plavci specialisty. Osobně tvrdím, že má před sebou velkou budoucnost a je velkým příslibem další generace českých plavců, kteří by měli dosahovat konkurenceschopných výsledků směrem k OH 2024,“ zdůrazňuje Bursovu všestrannost Štěpán Matek.

Štěpán Matek přivedl před nedávnem do české špičky a reprezentačního týmu znakařku Terezu Grusovou. Jakub Bursa se narodil před osmnácti lety v Turnově, a i on má se svým trenérem nakročeno mezi českou elitu.

DRUHÁ RODINA

„Jakuba nevnímám jen jako svěřence, ale prakticky jako svoji druhou rodinu. Má výborné rodinné zázemí a všechny předpoklady to dotáhnout co nejvýše. S Jakubem Bursou spolupracujeme ve vztahu trenér/svěřenec už od jeho 10 let. Už od žákovských let bylo jasné, že má velký talent. V průběhu naší spolupráce se navíc ukázalo, že Kuba umí neskutečně tréninkově zabrat a dokáže díky své psychické odolnosti a dobré regeneraci snést velké tréninkové dávky,“ zhodnotil silné stránky Jakuba Bursy Štěpán Matek.

Jak dopadne na soutěžích?