V tomto případě se jedná o celých 1350 metrů za 21 kilometrů! „Čím jsou trasy náročnější, tím je mají lidé radši,“ usmívá se hlavní organizátor Martin Dvořák a slibuje: „Půjde o všechno, jen ne o měkké závody.“

Vedle sportovní stránky sleduje i tu společenskou. „Někteří si jdou na trať něco dokázat, jiní se „jen“ projdou. Času na to mají dost. To, že jezdí celé rodiny, je pro nás největší vyznamenání,“ vysvětluje Dvořák. A jak to tedy chodí? Partner třeba přiveze partnerku a jako bonus i on nazuje běžecké boty. „Proto máme doprovodný závod na 5 kilometrů. Nemusí se jen „nudit“ u trati, ale zúčastnit se,“ líčí.

Odměnou pro všechny je nadstandardní servis v krásné přírodě. „Takový dostanou jen na nejlepších závodech, bude připraveno jídlo i pití. Každý dostane svou běžeckou fotku,“ láká Dvořák. „Mělo by být jasné počasí a Ještěd nabízí plno nádherných scenérií. Bude to hezky barevné. Trať navíc vede druhou, málo známou stranou,“ těší se.

A ještě k ryze sportovní stránce. Do Liberce se sjede silná konkurence z Česka, Polska, Dánska, Itálie, Kazachstánu, Španělska a Německa. „Moc si toho vážíme. Sami se nám hlásí. Jen na základě toho, že je Ještědský půlmaraton baví,“ pochlubí se Dvořák.

Největší favority najde mezi domácími borci. „Těším se na výkony všech. Zvědav jsem ale především na kvalitní vrchaře Ondru Fejfara a Tomáše Macečka,“ dodává Dvořák.

Tak tedy v neděli v devět hodin v Areálu SKI Ještěd v Horním Hanychově. Hlavní závod startuje v pravé poledne.