Stalo se tak ve třetím setu a kluci z Odolena Vody v něm vyhráli 16:14. Ve finále dívek porazila Příbram 2:0 na sety Lanškroun a potvrdila svoji výkonnost, protože po loňském druhém a předloňském 1. místě opět prokázala, že patří ke špičce. Hala volejbalové Dukly Liberec hostila volejbalové naděje v republikovém finále O pohár ministryně školství.

Poháry tak získala ZŠ Pod Svatou Horou Příbram v dívkách a ZŠ Vítězslava Hálka Odolena Voda. Celkem startovalo od okresních kol na 9360 žáků (5050 dívek a 4310 chlapců) v 936 družstvech.

TRENÉRKA - MATKA

Monika Vodičková je trenérkou i učitelkou vítězů - ZŠ Vítězslava Hálka, Odolena Voda, která ani nedoufala, že její tým skončí úplně nejvýš. V sestavě hrají osmáci a deváťáci, hráči Aera Odolena Vody a také její syn Jan, jinak člen kadetské reprezentace a držitel Českého poháru starších žáků za tým ČZU Praha. Ten se moc s vítězným pohárem nepomazlil, protože okamžitě spěchal na reprezentační sraz. "Spolu s mamkou jsme před turnajem studovali soupeře, navíc jsme měli ve skupině školu z Brdičkovy, kde hrají mí spoluhráči z ČZU a také Kolín, se kterým se potkáváme ve Středočeském přeboru starších žáků," říká syn Jan.

"Poprvé jsme hráli finálový turnaj a hned ho vyhráli. Pikantní také bylo, že jsme ve finále dokázali porazit Kolín, s nímž se pravidelně utkáváme v soutěži jako Aero Odolena Voda. Oni jsou lepší a vždy nás poráží. Tentokrát jsme jim však porážky dokázali vrátit," říká spokojeně Vodičková. "Celý tým hrál výborně, až neuvěřitelně. Předváděl krásný a obětavý volejbal," dodává trenérka.Čtvrtý mečbol využil Bocko
Chlapec s culíčkem ve vlasech rozhodl o výhře Odolena Vody esem přímo z podání ve třetím setu. "Šel jsem na to a prostě proměnil. V závěru zápasu to bylo o psychice, ztratili jsme náskok a třikrát nevyužili mečbol. Dvakrát nás soupeř zablokoval, ale nakonec otočili a vyhráli," potvrdil Jan Bocko, hráč s číslem 9.

Převaha Příbrami
Potřetí za sebou se příbramská škola dostala do republikového finále. Aby ne, když děvčata hrají za Baník Příbram starších žákyň a vybojovaly I. ligu kadetek, navíc Wagnerová se Šmejkalovou hostují v extraligových kadetkách Plzně. "První set byl bojovný a vyrovnaný, my dodržovali taktiku a hlídali dvě nebezpečné soupeřky. Navíc jsme výborně podávali, ale ve druhém jsme prohrávaly 4:13, kdy jsme vypadly z konceptu hry. Nakonec jsme dokázaly set uhrát. Finále svedlo nejlepší týmy, Lanškroun jsem tipoval do finále, hráčky nekazily a dodržovaly obranný systém.

Cesta domů bude radostná a veselá, holčiny si zpívaly cestou do Liberce, takže bude zpívání i do Příbrami, snad nezvadnou, protože toho mají za dva dny až dost. Tři zápasy první den a dnes finále," uvedl příbramský trenér Jan Prokop, který svůj tým chválil.

Kadetky Plzně pomohly
Deváťačky Valerie Wagnerová a Zuzana Šmejkalová patřily k oporám Příbrami a spolu byly se školou na všech třech finálových turnajích. "Asi jsme dobrý. Minulý rok nám první místo uteklo, protože jsme byly nervózní z velké návštěvy ve velké haly a prohrály v tie-breaku. Tady jsme ve druhém setu polevily na podání a trochu jsme zase znervózněly," uvedla kapitánka Zuzana. "Naštěstí jsme set uhrály a nemusel být tie-break. Rozhodovalo hlavně podání, kdy každá z nás udělala dva - tři body. Za stavu 23:23 to byly největší nervy. Máme to za sebou," potvrdila Valerie. Obě se těší na oslavy ve škole a učitelé jim nějaké ty hříšky odpustí.

Děvčata
O 5. místo: ZŠ Ještědská, Liberec – ZŠ Brdičkova, Praha 0:2 (19:25, 15:25)
O 3. místo: Gymnázium Frýdlant nad Ostravicí – ZŠ Javornická, Rychnov nad Kněžnou 2:0 (25:19, 25:14)
Finále: ZŠ Pod Svatou Horou, Příbram – Gymnázium Lanškroun 2:0 (25:17, 26:24)

Chlapci
O 5. místo: Gymnázium a SOŠPg Liberec – Gymnázium Česká Třebová 2:1 (20:25, 25:15, 12:15)
O 3. místo: ZŠ Brdičkova, Praha – Gymnázium Kojetín 0:2 (20:25, 17:25)
Finále: ZŠ Vítězslava Hálka, Odolena Voda – ZŠ Kolín II., Kmochova 2:1 (25:19, 23:25, 16:14)

Sportovní liga základních škol o Pohár ministryně školství ve volejbale vrcholí republikovým finále v Liberci. Na snímku semifinálový zápas mezi týmy Gymnázium Lanškroun (v černém) a ZŠ Javornická, Rychnov nad Kněžnou (v modrém) z 1. června.
Rozhořely se bitvy o tituly