Oslavy mistrovského titulu jsou již minulostí, úspěšné mužstvo volejbalistů Dukly Liberec má za sebou také dovolenou a po ní se včera poprvé sešlo. Začala letní příprava na novou sezonu, v níž se kromě snahy obhájit extraligový triumf pokusí uspět i v Lize mistrů, kterou hrála Dukla naposledy v roce 2003.

Ještě dnes se Dukla zúčastní 62. ročníku tradičního volejbalového megaturnaje v Dřevěnici na Jičínsku.

Přímý přenos z finále kategorie „Muži I.A třída", tedy soutěže nejlepších celků včetně extraligových, vysílá v neděli od 12.20 hodin Česká televize na programu ČT Sport, takže jestli se Liberečtí do finále dostanou, mohou je příznivci dnes vidět přímo v akci.

„Dřevěnice bude jediným antukovým turnajem, kterého se toto léto zúčastníme," informuje trenér Dukly Michal Nekola. „Poté se budeme připravovat čtrnáct dnů v hale a v posilovně v Liberci a od 17. srpna nás čeká kondiční soustředění v Harrachově."

Po návratu z Harrachova se v sobotu 29. srpna v hale Dukly uskuteční první přípravný turnaj za účasti domácího celku, Ústí nad Labem, Benátek nad Jizerou a juniorské reprezentace ČR.

Unikát: nikdo neodešel, nikdo nepřišel

Do nové sezony 2015/2016 půjde Dukla s naprosto totožným kádrem jako v minulém úspěšném ročníku. Nikdo neodešel, nikdo nový nepřišel, což je v historii Dukly i v jiných oddílech doslova unikát. Zejména po některých nedávných sezonách nezůstával v libereckém celku kámen na kameni, ale tentokrát se vše sešlo a obhajovat titul bude opět dvanáctka Správka, Janouch, Patucha, Kriško, Staněk, Zajíček, Kopáček, Leikep, Galabov, Vencovský, Fučík, Ducháč.

„Stejné složení považuji za výhodu, kluci vědí co od sebe čekat a jsou sehraní," těší trenéra Nekolu. Většina hráčů měla smlouvy ještě na novou sezonu a některým, kterým končily, bylo nabídnuto a přijato prodloužení, například kapitánu Správkovi nebo polskému univerzálu Patuchovi.

Extraliga až koncem října

Příprava na extraligu bude pak ještě poměrně dlouhá, nejvyšší soutěž začne až 22. října. Předtím, od 9. do 18. října, je totiž na programu mistrovství Evropy v Bulharsku a v Itálii za účasti české reprezentace, na které se bude národní mužstvo i s libereckým nahrávačem Janouchem chystat prakticky od poloviny srpna a mimo jiné sehraje v Jablonci nad Nisou dvě přípravná utkání s čerstvým vítězem Světové ligy Francií (12. a 13. září).

Na samotném evropském šampionátu budou Češi startovat ve skupině A v Sofii, kde se postupně střetnou s Nizozemskem, domácím Bulharskem a Německem. Další program bude následovat podle případného postupu.

Nový ročník extraligy zahájí Dukla Liberec dvěma zápasy na palubovkách soupeřů, a to bude pěkně ostrý start: v 1. kole 22. října v Ostravě, tedy proti mistru z roku 2013, a v 2. kole 24. října v Českých Budějovicích proti tradičnímu soupeři v boji o titul z posledních let, mistru z roku 2014 a finalistovi z letošního roku. Na domácí půdě uvidí diváci Duklu poprvé až v 3. kole 29. října v utkání s Příbramí.