Z pěti zúčastněných týmů postoupí do třetí fáze tři nejlepší. Čeští reprezentanti vstoupili do turnaje středečním „povinným“ vítězstvím nad papírovým outsiderem z Černé Hory, ale výhra 3:1 se nerodila lehce.

Černohorci dali českému výběru pořádně zabrat. Domácí hráči zlomili odpor soupeře až v polovině druhého setu.

„Nesouhlasím s tím, že Černá Hora je outsider skupiny. Hráči mají svou kvalitu a proti nám to dokázali,“ prohlásil nejlépe útočící hráč zápasu Jiří Popelka. Je pravda, že Černá Hora má sice ze všech účastníků nejnižší rating, ale to je způsobeno i tím, že se jedná o mladý stát a jeho reprezentace musela zahajovat kvalifikaci už v první fázi, kde hrají opravdoví volejbaloví „trpaslíci“.

Ostatně, o kvalitě černohorského volejbalu se na konci minulého roku přesvědčila Dukla Liberec, která byla vyřazena z poháru CEV černohorským týmem Budvanska rivijera Budva.

Popelkův parťák na smeči a kapitán týmu Ondřej Hudeček byl na začátku druhé sady středečního duelu vystřídán Markem Novotným. Ke druhé změně sáhl kouč Zdeněk Haník i na klíčovém postu nahrávače. V základní sestavě dostal důvěru Ondřej Boula, ale v průběhu utkání ho nahradil Lukáš Ticháček. „Náš současný tým má kvalitu v útoku, ale příjem byl dost špatný, z toho se těžko nahrává,“ popsal Boula svou nevděčnou úlohu v úvodu utkání.

Český celek se v rozhodujících momentech mohl opřít o oba své smečaře, v útočné činnosti se rozehrál i rasantní univerzál David Konečný. Kvalita protivníků v libereckém turnaji bude narůstat. Včera čekala českou partu Ukrajina (výsledek najdete na jiném místě dnešního vydání), dnes ji čeká Belgie a v neděli favorit skupiny Finsko.

Volejbalisté hrají v poněkud tristní kulise. Na zápasy českého týmu chodí okolo tisícovky diváků, ale ti se v rozlehlém hledišti Tipsport areny (kapacita 7500) spíše ztrácejí. Naopak všechny týmy si velice pochvalují komfort v zázemí liberecké multifunkční haly.

Program zbývajících zápasů: Pátek 29. května: 15.30 Ukrajina – Finsko, 18.00 Belgie – ČESKO. Sobota 30. května: 15.30 Finsko – Belgie, 18.00 Černá Hora – Ukrajina. Neděle 31. května: 15.30 Belgie – Černá Hora, 18.00 ČESKO – Finsko. Všechny zápasy se hrají v Tipsport areně.

Ceny vstupného – základní: 90 Kč, žáci, studenti do 26 let (po předložení průkazu) a důchodci: 50 Kč, děti do 140 cm držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: zdarma.

(jsj, klt)