Dukla má za sebou dva pětisetové zápasy v extralize. V Opavě prohrála 2:3, nad juniory ČR naopak 3:2 zvítězila. „Průběh utkání v Opavě, kde jsme vedli 2:0 na sety a 19:15, a přesto prohráli, zanechal na mužstvu trošku deku,“ popisuje ředitel VK Dukla Pavel Šimoníček. „Náš celek se sehrává, přece jen odešlo šest hráčů a přišlo osm nových. To ale není omluva za výkon v prvních dvou setech proti juniorům ČR, tam se jednalo zjevně o podcenění.“

Dnes si Liberec podcenění nemůže dovolit. V pohárové matematice se počítá každý set i každý uhraný bod. „Je jasné, že musíme doma zvítězit 3:0,“ nastiňuje Šimoníček dnešní úkol. „Maďarský tým je kvalitní, ale kvůli finanční krizi jej museli opustit dva klíčoví hráči. Teď tam hrají volejbalisté ve věku většinou do 23 let, většina z nich je juniorskými reprezentanty Maďarska, jsou mladí a šikovní. Když se jim daří, jsou velmi silní, jdou do maximálního rizika. Zároveň ale když jim všechno nevychází, sklápějí hlavu. Musíme podat od začátku soustředěný výkon.“

Postup mezi posledních šestnáct považuje Dukla za povinnost. „Všechno ostatní by potom bylo navíc, ale máme každý rok zájem postoupit co nejdál a představit libereckému publiku špičkový tým,“ dodává Pavel Šimoníček.

Tím vysněným týmem by mohlo být italské Cuneo, které by hrálo v Liberci ve 3. kole. Předtím se ale Dukla musí prokousat přes Maďary, potom by v 2. kole narazila na vítěze duelu Budvanska Rivijera Budva (Černá Hora) – Sartorius Asse Lennik. Právě belgický tým vyřadil loni Liberec ve 2. kole, když předtím Dukla postoupila přes Steau Bukurešť.

Dunaferr je neznámá. Ale předpokládám postup

Liberec - Nic než postup! Tímhle mottem se řídí liberečtí volejbalisté pro dvojzápas Poháru CEV s maďarským klubem Dunaferr Dunaújváros. „Postup je pro nás povinnost,“ tvrdí rezolutně slovenský nahrávač ve službách Dukly Martin Repák.

Takže Dunaferr považujete za soupeře, přes kterého byste měli přejít?

Určitě. Žádné informace o nich nemáme, je to taková neznámá. Osobně si ale myslím, že je to hratelný soupeř a předpokládám postup.

Cítíte výhodu v tom, že sérii rozehráváte doma?

Vždycky se o tom spekuluje, ale uvidíme až bude po všem. Hrajeme doma a soupeře můžeme porazit i jinými, než herními prostředky, jako je výhoda domácího prostředí.

V extralize se vám nyní příliš nedaří. Prohráli jste tři ze čtyř posledních zápasů, navíc vás musela psychicky odrovnat víkendová porážka v Opavě, kde jste vedli už 2:0 na sety. Nebojíte se, že to bude mít nějaký dopad na dnešní pohárové utkání?

Věřím, že to nebude mít dopad. Výsledky jsou rozpačité, ale doufám, že se to neodrazí v utkání proti Dunaferru.

Dukla před sezonou omladila kádr, nebudou vám chybět zkušenosti?

Zkušených hráčů máme hodně, čtyři už něco odkroutili v evropských pohárech, takže až tak nezkušení bychom neměli být. Věřím, že se to přenese na mladé hráče.

Jaké ambice si dáváte?

O cílech jsme se nebavili. Tohle kolo je pro nás povinnost, měli bychom jít dál. Pak už jsou soupeři silnější a bude to složitější. Vedení nám žádné konkrétní cíle nedalo, chceme jít co nejdál, v lize i v poháru, a nezaobírat se tím, jestli musíme něco uhrát. (mik)