Jen panorama s postmoderní věží Ještědu zůstalo stejné…

Vítejte v milionovém areálu ve Vesci. Dva měsíce po skončení mistrovství světa v běhu na lyžích se tu v neděli konala první větší sportovní akce. Český šampionát v duatlonu, kombinaci běh – kolo – běh. „Spravedlivé tratě, nikde nehrozila auta jako jinde,“ pochvaloval si mistr Karel Zadák. „Pole se roztrhalo, ale kdyby nás závodilo víc než jen čtyřicet, na úzkých cestičkách by to bylo v zatáčkách a při předjíždění dost nebezpečné.“

Pořadatelé si nachystali areál za týden, pronajali ho za 10 000 korun. Využili hlavní budovu se šatnami, elektrické rozvody, parkoviště. „Už v pro〜jektech se počítalo s výrazně větším využitím pro letní aktivity,“ říká Vít Pražák, šéf Sportovního areálu Ještěd, firmy s podílem města Liberec, která Vesec spravuje. „Ještě jsme ho nepřevzali od pořadatelů mistrovství světa. Musejí opravit rozbité osvětlení, dosázet trávu. Ale žádný problém,“ tvrdí Pražák. Měsíční náklady na provoz odhaduje zhruba na 150 000 Kč. Budou tu pracovat dva správci, k dispozici pro sportující veřejnost zůstanou sprchy a bufet.

V kalendáři už jsou závody MTB, místní seriál na online bruslích, setkání automobilových veteránů. „Chceme vydělat, ale taky nezabít akce přehnanými cenami,“ říká šéf.

Vrátí se sem někdy i světoví lyžaři? „Teď to chce asi vydechnout. Ale proč ne? Máme lepší zázemí než kdekoliv jinde v Česku. Když bude mrznout, za tři dny uděláme okruh, za sedm dní závody. Ale musí se najít někdo, kdo sežene peníze a závody sem přiveze,“ loučí se liberecký Pražák.