Bude se konat 15. a 16. ledna v areálu ve Vesci a přijede na něj světová elita. Liberec v hlasování na konferenci Mezinárodní lyžařské federace FIS porazil jiného kandidáta, městský sprint v Miláně. Sprinterský závod, který předznamenal liberecké klání, se konal o minulém víkendu v centru Karlových Varů. Jednalo se o exhibiční sprint, bez zápočtu bodů do Světového poháru.

Ovládli ho závodníci Dukly Liberec: Dušan Kožíšek s Petrem Novákem v běhu volnou technikou vyhráli, na okruhu dlouhém 650 metrů porazili ve finále elitní dvojici Lukáš Bauer a Martin Jakš. Třetí skončili na třídě T. G. Masaryka němečtí bratři Erik a Lars Hänelové. Pro Bauera s Jakšem byl sprint součástí přípravy na první vrchol sezony, kterým bude Tour de Ski, jež odstartuje na Silvestra v německém Oberhofu.

Čtvrtý ročník karlovarské akce poprvé zpestřili i biatlonisté střílející laserovými zbraněmi. Na základě součtu bodů z jednotlivých kol vyhrál nejlepší český reprezentant Michal Šlesingr. Závod Carlsbad Ski Sprint 2010 sledovaly na Štěpána na hlavní karlovarské třídě asi čtyři tisícovky diváků. Kolik jich asi přijde v lednu na závody do Vesce?

Ve Vesci už jsou v plném proudu přípravy na prestižní mezinárodní událost. „Do příprav jsou zapojeni kvalifikovaní odborníci a členové lyžařských klubů s mnohaletými zkušenostmi z národních i mezinárodních akcí. Spolupracujeme i s několika pracovníky, kteří měli na starosti sportovní stránku mistrovství světa v klasických disciplínách v Liberci 2009, které bylo ze sportovní perspektivy dle hodnocení FIS i samotných reprezentačních týmů zorganizováno na vysoké úrovni. Uděláme maximum pro to, abychom vrátili organizaci světových zimních akcí u nás přívětivou tvář,“ představuje organizační strukturu a vytýčený cíl generální sekretář Svazu lyžařů ČR Petr Graclík.

V závodu jednotlivců volnou technikou budou české barvy reprezentovat například Dušan Kožíšek či Martin Koukal. Lukáš Bauer, který je známý svou nechutí ke sprinterským závodům, patrně udělá v Liberci výjimku a pravděpodobně pojede v klasickém závodě dvojic s Martinem Jakšem. Závodu jednotlivců volnou technikou se Bauer určitě nezúčastní.

Přijedou i špičkové závodnice v kategorii žen, například Marit Björgenová z Norska, nebo Justyna Kowalczyková z Polska. Trať ve Vesci má podle šéfa běžecké sekce FIS Jürga Capola špičkové parametry a zejména sprinterská je podle něj podobná té, jaká bude měsíc poté na mistrovství světa v norském Oslu na Holmenkollenu.

Vstupenky na liberecký závod jsou již v prodeji v síti EVENTIM, podrobnosti jsou k dispozici na internetových stránkách www.skisprint.cz. Vstupné na jeden den stojí 150 korun, rodina zaplatí 250 korun. Celý rozpočet akce je stanoven na 8,5 milionu korun a z větší části bude hrazen z televizních a marketingových práv, zbytek z marketingu organizačního výboru.

s využitím ČTK