Češky Kateřina Pauláthová (Skiklub Pauláth) a Martina Dubovská (Ski klub Špindl), které do prvního kola startovaly s vysokými čísly 61 a 63, měly poměrně náročné podmínky v podobě rozbité trati. Doplatila na to především Kateřina, která první kolo nedokončila. Dubovská byla po prvním kole na posledním 51. místě.

Nízké startovní číslo 4 a nerozbitou trať dokonale využila v prvním kole Brignoneová z Itálie. Jednadvacetiletá rodačka z Milána si v pohodě poradila se všemi nástrahami obřího slalomu a stanovila nejrychlejší čas úvodního kola. Ve druhém pak na svůj skvělý výkon nenavázala, spadla a skvěle rozjetý závod pro ni skončil neúspěchem.

Zaváhání své kolegyně využila po prvním kole druhá Američanka Vonnová, která zajela druhé kolo nejrychleji ze všech závodnic a v součtu obou kol triumfovala o pouhé čtyři setiny vteřiny před druhou Viktorií Rebensburgovou z Německa a domácí závodnicí na třetím místě Elisabeth Goerglovou.

Martina Dubovská přes problémy v horní části v úvodním kole dokázala ve spodní pasáži zajet velmi dobrý čas. Bohužel to i tak stačilo jen na 51. místo po prvním kole. Nedařilo se ani Kateřině Pauláthové, která vypadla v prvním kole. Mladá závodnice však z nevydařeného závodu velkou vědu nedělá. „Pista byla tvrdá. Zlom jsem zvládla v pohodě. Byl to první závod letošní sezony, takže to byl velký tlak. Ale jsem spokojená - udělala jsem maximum a už se těším na příští závod,“ nevěší hlavu Kateřina.

Závod nečekaně nedokončilo několik zkušených lyžařek. Ostřílená Finka Tanja Poutiainenová vypadla smolně několik branek před cílem. Podobný osud potkal i Italku Denise Karbonovou nebo Slovenku Veroniku Zuzulovou. V prvním kole skončilo celkem 12 závodnic.

Výsledné pořadí: 1. Vonnová (USA) 2:24.43, 2. Rebensburgová (Něm.) +0.04, 3. Goerglová (Rak.) +0.40, 4. Worleyová (Fr.) +0.80, 5. Pietilae-Holmnerová (Švéd.) +0.90, … 51. Dubovská (ČR).

Češi skončili už po prvním kole

Úvodní závod v obřím slalomu nového ročníku Světového poháru se nevydařil ani českým mužům, žádný z nich se nedostal do druhého kola.

Kryštof Krýzl z Dukly Liberec dokončil první kolo obřího slalomu na 47. místě se ztrátou 3 vteřin a 7 desetin na vedoucího Američana Teda Ligetyho. Ten potom vyhrál i celkově.

Adam Zika (SK Studenec) bohužel po pádu dokončil závod na 60. pozici.

Krýzl se mohl poprvé po několika letech pořádně připravit na sezonu nelimitovalo ho žádné zranění jako v předchozích letech „Cítím se dobře, mám natrénováno a věřím si. Chci zajet kvalitní jízdu, a když se povede, mohlo by vyjít umístění do třicítky,“ doufal Kryštof večer před závodem. Jeho přání mu bohužel nevyšlo čas 1:12,15 stačil pouze na 47. místo a postup do druhého kola se nekonal. „Necítil jsem dobře lyže, nebylo to ono,“ neskrýval Kryštof své zklamání z nevydařené jízdy.

Adam Zika je z dvojice českých reprezentantů tím méně zkušeným. Se startovním číslem 58 ho čekala rozbitá trať. Adam nezvládl dobře horní úsek, kde upadl, a bylo jasné, že vysněná třicítka nebude. „Je to špatný, neměl jsem rychlost a nejel jsem tak, jak jsem chtěl a potřeboval,“ říkal bezprostředně po dojetí nespokojený Adam Zika. (šh)