Již dnes začíná v Liberci tenisová extraliga. V liberecké hale LTK se v základní skupině střetne s domácím týmem LTC Pardubice a TK Olymp-Orel Praha. Oba týmy před prvním duelem pečlivě dolaďovaly formu a nejinak tomu bylo v Liberci.

„Příprava probíhala podle plánu několik týdnů. Mimo pár drobností je všechno víceméně v pořádku. Poslední dny se už spíše ladila řada detailů a není to takové to klasické trénování. Hráči se snažili odpočívat a doladit formu, protože hrají už dnes a ve čtvrtek. Musí být pořádně odpočatí,“ vysvětloval na jednom z posledních tréninků nehrající kapitán Jan Stočes.

LTK Liberec posílilo před samotným turnajem o řadu zahraničních hráčů a hráček. Mezi muži je nejvýše postavený Andreas Haider-Maurer z Rakouska. Čtyřiadvacetiletý rodák ze Zwettlu se v letošním červenci pohyboval v osmé desítce žebříčku ATP. V současné době je na 128. místě, ale i tak patří mezi favority.

Z ženských zástupkyň je naopak nejvýše postavenou hráčkou Bulharka Cvetana Pironkovová. Ta je stejně stará jako její rakouský kolega, jen umístění ve světovém žebříčku je lepší. Nyní se pohybuje na 46. místě, což není její maximum. Před více jak rokem bojovala o postavení v první třicítce.Většina zahraničních hráček do Liberce přijela až během pondělí či úterního dopoledne. Podle kapitána týmu není pozdější příjezd problém.

„Přijet dva dny před samotným turnajem není u profesionálu zas takový problém. Hrají světový tenis a víceméně vědí, co dělají. Je to individuální sport a všichni se připravují průběžně. Jen těžko se dá přikázat, aby přijeli na týdenní přípravu.“

Posilují však i soupeři a na poslední chvilku doplňují do soupisek řadu zahraničních posil. Prémie 1 500 000 Kč pro vítěze je lákavá, stejně jako jistých 275 000 Kč za postup ze skupiny. „Pardubice posílili o Robina Vika, což je bývalý hráč z první stovky světového žebříčku ATP. Připsaná je i Chorvatka Masa Zec-Peskiričová, která se pohybuje kolem 150. místa. Olymp Praha pro změnu posílil mladý Slovák Martin Kližan. Pražené dopsali i nějakého Itala, ale nedokážu odhadnout, jestli přijede. Všechny týmy jsou hodně posilněné a myslím, že se můžeme těšit na kvalitní tenisové boje,“ popisuje doplněné sestavy soupeřů Stočes.

LTK Liberec se dnes v prvním souboji střetne s Pardubicemi, které na svém kurtu přivítá od 10: 00 hodin. „Jasným cílem je v prvním zápase porazit Pardubice a od toho se bude vše odvíjet. Pokud se nám to podaří, tak hrajeme druhý zápas o vítězství ve skupině, tedy i o postup do finálové skupiny.“ Na odpočinek nebude čas. Hned další den na liberecké tenisty bude čekat Olymp-Orel Praha, který bude mít na přípravu o jeden den více. Právě už druhý den základní skupiny si může LTK Liberec zajistit postup do finálového souboje s Přerovem a I. ČLTK Praha, na které narazí jen nejlepší z „liberecké“ skupiny. V rámci základní skupiny se v pátek střetnou oba hostující celky a zkompletují výsledky.

Veškeré dobrovolné vstupné, které se od diváků vybere, bude věnováno na rozvoj mládežnického tenisu v regionu. Přijďte ve středu a ve čtvrtek podpořit liberecké tenisty do haly LTK pod areálem Zoo Liberec. „Myslíme si, že je hala schopná pojmout tři až čtyři stovky diváků. Budou dvě řady sedaček a řada míst na stání. Je tady i plno míst ve VIP,“ závěrem zve diváky trenér Jan Stočes.

Sestava LTK Liberec: 128. Andreas Haider-Maurer, 305. Benjamin Becker, 412. Roman Vögeli, 478. Michal Schmidt, 690. Alexander Peya, 728. Lubomír Majšajdr, Lukáš Vojtěchovský, Tomáš Cakl, 46. Cvetana Pironkovová, 101.Patricia Mayr-Achleitnerová, 121. Anastasia Pivovarová, 147. Pavlína

Sestava LTC Pardubice: 150. Franco Skugor, 256. Nikola Mestic, 732. Jakub Lustyk, 885. David Novák, Petr Beneš, Robin Vik, 155. Masa Zec-Peskiričová, 530. Zuzana Skočdopolová Zálabská, Petra Hynková.

Sestava TK Olymp-Orel Praha: 118. Martin Kližan, 167. Simone Vagnozzi, 253. Kamil Čapkovič, 423. Roman Jebavý, 529. Andin Juska, 727. Daniel Lustig, David Škoch, Petr Kralert, 94. Anastasija Sevastová, 180. Kristýna Plíšková, 207. Kristýna Kučová, 562. Martina Borecká, Sybille Bammerová.

Michael Daněk