Zatímco na Hrádecku a na Frýdlantsku finišují pořadatelské a organizační přípravy soutěže, do seznamu přihlášených přibývaly každý den zajímavá jména.

Vedle již avizovaného startu posádek Kostka Houšť s Fordem Fiesta WRC a Kahle Doërr, jsou to Trněný, Tomaštík, Plíhal, Trnovec, Odložilík a Sýkora s vozy WRC nebo S2000.

A snad největší eso startovního pole zveřejnil organizační výbor v rámci seznamu přihlášených, kde figuruje mezi více jak devadesátkou přihlášených finská posádka ve službách Škody Esapekka Lappi se spolujezdcem Fermem.

V srpnu roku 2011 si finský talentovaný mladík odbyl premiéru v domácí soutěži Mistrovství světa a s vozem Citroën C3 RS Max vyhrál svoji kategorii. Letos v lednu již odstartoval v barvách továrního týmu Škoda do slavné Rallye Monte Carlo a před pár dny zazářil na trati soutěže Mistrovství světa Portugalské rally.

Lappi se s vozem Škoda Fabia S2000 stává velkým favoritem na absolutní prvenství v této mezinárodní soutěži a organizační výbor soutěže věří, že po Kostkovi, Kahlem je to další velký tahák pro natěšené diváky.

Vedle vozů nejvyšších kategorií odstartují v Hrádku v rámci Lausitz Cupu i populární Trabanty, vůz Seat Leon představí bratři Bočkovi, chybět nebude ani populární „Čechofrancouz" Dominik Laurent s Peugeotem 206, který již letos startoval na několika soutěžích ve Francii. Zájem o start projevil i jeden italský jezdec s vozem Ford WRC. Fanoušky z Liberecka potěší jistě přihláška rodačky z Osečné zpěvačky a herečky Olgy Lounové, která zopakuje loňský start a věří, že tentokrát dorazí až na cílovou rampu.

Přestože museli organizátoři neočekávaně koncem ledna předělat prakticky celou trať, všechny úseky rychlostních zkoušek jsou schváleny. „Hrádek navštívil bezpečnostní delegát pan Smolík, s nímž jsme upřesňovali bezpečnostní opatření, která opět klademe nejvýše. Zúčastnil se také jednoho ze školení pořadatelů, které hodnotil velice kladně," sděluje informaci z příprav ředitel soutěže Jan Krečman. Ten byl rovněž členem skupiny hrádeckých a frýdlantských pořadatelů, kteří se zúčastnili jako pozorovatelé prvního letošního rallysprintu Rally Vrchovina ve Slavonicích.

Trať 16. ročníku Galaxy GRS Rally Lužické hory měří 252 km a je na ní připraveno šest rychlostních zkoušek. RZ Chotyně pak startuje v bezprostřední blízkosti centra u hradu Grabštejn. Start je tradičně v 9 hodin a vítězové se na hrádeckém náměstí objeví krátce po půl páté odpoledne.