Dva jisté světové poháry na příští sezonu, třetímu už chybí jen „oficiální“ potvrzení. Jasný předpoklad konání juniorského mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci 2013.

A k tomu spousta chvály za organizační schopnosti při závodech i dalších akcích, jakými je kupříkladu projekt na podporu dětského lyžování Snowkidz. S takovým výsledkem se vrátili zástupci Svazu lyžařů ČR z pracovní konference Mezinárodní lyžařské federace FIS v Portoroži.

Supervíkend získal Harrachov

Skokani získali výjimečný „supervíkend“ se třemi závody od 9. do 11. prosince do Harrachova. Takhle bohatým programem na jednom místě se pyšní jen letecký Vikersund a závěrečná Planica.

K tomu Češi přivítají Kontinentální pohár žen v Liberci 18.-19. února 2012 a 3.-4. března nový FIS pohár mužů, určený především mladým nadějím.
Program světového poháru nabídne dva závody smíšených týmů. „Zvyšuje to atraktivnost ženských skoků a pro nás dává i šance na úspěch vychovat dvě šikovné skokanky ke dvěma mužům,“ říká sportovní ředitel skokanského úseku Rostislav Jozífek na webu www.skiflying.cz.

Novým trenérem ženského družstva se základnou v liberecké Dukle se stává Jaroslav Šimek. Jeho asistentkami budou dvě ženy, jednou z nich by měla být s největší pravděpodobností Kamila Rajdlová. Nedávná reprezentantka v běhu na lyžích a žena českého kouče Davida Jiroutka. To se potvrdí v nejbližších hodinách.

Ženské kombinézy budou mít podle pravidel odlišný tvar od mužské. Skokani také přiberou. Tzv. BMi index se zvyšuje z 20,5 na 21, což znamená, že bude liberálnější váhový limit a tím i menší hladovění svalnatějších skokanů typu Matury.

Vesecký areál usiluje o návrat elity

Běžci dostali potvrzenou Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě 11. a 12. února 2012. Pojedou se tu závody s hromadným startem 15 km ženy, resp. 30 km mužů a k tomu štafety. Závod uspořádá svaz lyžařů ve spolupráci s místním klubem.

Na příští sezonu usiluje Česko o návrat světové elity do libereckého Vesce. „Snažíme se, aktivně na tom pracujeme. Dalšími kandidáty, na tento zřejmě sprinterský víkend po Tour de Ski, jsou Poláci, Francouzi a Italové. Překvapivě se také závodnická komise ústy Američanky Randallové na základě celosezonního průzkumu mezi závodníky vyslovila pro další zájem o městské běhy. Ty ještě před rokem sami závodníci často kritizovali,“ říká Petr Graclík, generální sekretář Svazu lyžařů ČR, na webu www.czech-ski.com.

V pravidlech se bude v nadcházející sezoně testovat změna nasazení nejlepších závodníků do červené skupiny. Ti by měli odstartovat v intervalových závodech s minutovými odstupy, mezi ně budou vřazeni papírově slabší závodníci. Důvodem je prodloužení doby, kdy mohou elitu snímat televize.

Další závody se chystají v Liberci

Sdruženářům chybí k potvrzení světového poháru v Liberci 25.-26. února 2012 jen vyladění smluvních záležitostí mezi svazem a agenturou Infront zajišťující televizní přenosy. „Měli bychom to zvládnout brzy,“ předpokládá Roman Kumpošt, český zástupce ve výkonném výboru FIS. Jistá je liberecká letní Grand prix 31. srpna.

Severská kombinace se nadechuje do lepších let. „Kalendář se oproti loňsku naplnil. Chystá se nový atraktivní druh závodu, kdy by se mělo skákat do předem daných pásem a pak startovat společně do běhu, v němž by byla trestná kola jako při biatlonu,“ vysvětluje Kumpošt. Takto by se mělo jet v Lahti, Zakopanem a Schonachu. Finále světového poháru pozve jen třicet nejlepších k historicky tradiční skladbě - dvěma skokům a 15 km běhu.