„Divím se, že se do toho vůbec pustili,“ ukazoval bradou směrem kběžeckým tratím vlibereckém Vesci. Vít Fousek, servisman Lukáše Bauera, lídra Světového poháru. "Kdyby závody byly příští týden, tak by byly normální. Ale to, co jsem viděl ve čtvrtek, to jsem ještě nikdy nikde neviděl,“ říkal Fousek. A očekával těžký výběr lyží pro dnešní volnou patnáctku.

Jak náročné bude připravit lyže?

Zjednoho prostého důvodu těžké. Nemůžeme dělat nic, na co jsme zvyklí. Trať budou do pěti ráno stříkat. Kdybychom teď testovali, tak je to zbytečné. Ráno totiž budou diametrálně odlišné podmínky.

Co to pro servismany znamená?

Budeme muset být na nohou hodně brzy ráno a tlačit se na trať co nejdřív, abychom měli aspoň ňákej čas. Budeme muset dělat vlastně všechno naráz– vybírat lyže ivosky.

Normálně máte na testování tak dva dny, že?

Přesně tak, ale tady to budeme muset stihnout během dvou hodin. To bude úplně nepředstavitel­nápráce.

Co by se dělo, kdyby se muselo závodit už ve čtvrtek?

Tak jsem si jistý, že je to pro ty lyže poslední závod, to bych je mohl vcíli vzít a zlomit.

Sníh je špinavý. Budete mít zábrany vybrat nejlepšípár?

Kdyby byl Lukáš dvacátý ve Světovém poháru, tak mu vyberu nějaké lyže, které vychází třetí nejlepší a řeknu mu: nějak ten závod objedeš. Jenže on bohužel, vlastně bohudík vede svěťák. Nedá se nic dělat, musí dostat nejlepšílyže.

Takže neřešíte dilema, dát nebo nedat nejlepší pár?

Mám to jasný. Lukáš je první, musíme udělat to nejlepší a vše ostatní jde stranou. Nebudu čekat na to, až zase někdy bude moci být první. Teď je konstelace a rok, že to jde. I kdybych tady měl sežrat dvoje lyže, tak je sežerem.

Ukápnete slzu, pokud se lyže opravdu zničí?

Já jo, ale když to bude kněčemu, když nám to pojede, tak budu spokojený. Ktomu ty lyžejsou.

Dá se vyčíslit hodnota elitního soutěžního páru?

Nedá. Skvělý soutěžní pár má nevyčíslitelnou hodnotu. Ano, cena lyží, který si může každý koupit vkrámu, je okolo deseti tisíc, ale takovýhle tam nekoupíte.

Jak dlouho trvá, než najdete perfektní lyže?

Například mám ještě dva páry zolympiády vSalt Lake City (2002 pozn. red.) a pořád je používáme. Několik let na danou podmínku prostě nebyly lepší. Když je zničím, tak budu na stejně dobré čekat dva až tři roky, než jenajdu.

Zkolika párů lyží jste letos pro Lukáše Bauera vybíral?

Firma produkuje za rok neuvěřitelný množství lyží. Nejméně sedmdesát párů jsem měřil na klasiku a stejný počet určitě na skejt. Adobrejch párů máme pětadvacet.

Akolik znich je vynikajících?

Řekněme patnáct. Na těch vyhrával a jezděj výborně. Když otakovýhle lyže přijdete, tak na danou podmínku strašně chybí. Nemůžu říci, že mám na každou podmínku dvoje stejný, že když jedny obětuji, že se nic neděje.