Tenisty čeká nevšední výzva. Letošní challenger ATP mužů Svijany Open v Liberci na kurtech U Jezírka je dotován zajímavou sumou 46 600 eur. Současně probíhají a v pondělí začínajícímu severočeskému podniku ve světě konkurují další čtyři challengery a tři turnaje vyšší série ATP Tour – v americkém Washingtonu, v Los Cabos v Mexiku a tradiční antukový turnaj v rakouském Kitzbühelu.

Přes silnou konkurenci má letošní turnaj Svijany Open lepší obsazení než tři další lépe dotované challengery a vyrovná se polskému letovisku Sopoty, kde se bude hrát o dvojnásobně vyšší dotaci než v Liberci.

Do Liberce se přihlásilo 12 tenistů z druhé stovky žebříčku ATP v čele s bývalými vítězi Portugalcem Pedro Souzou, českým reprezentantem Jiřím Veselým, obhájcem titulu Slovákem Andrejem Martinem a s kvalitními Italy, Argentinci, maďarskou dvojkou Balaszem a přítomno bude i hráčů z třetí stovky ATP. Podobné obsazení hráčů má i sopotský turnaj s dotací 92.400 eur.

Liberec kvalitou startovního pole předčí i stotisícový challenger v čínském Čengdu, kde budou startovat jen tři tenisté z druhé stovky světového pořadí v čele s Australanem Boltem.

Nejlepší tipéři si dali sraz v liberecké restauraci U Piráta.
Nejlepší tipéři si dali sraz v liberecké restauraci U Piráta

Ve španělské Segovii se přihlásilo k turnaji s dotací 69 tisíc eur pět tenistů z první stovky ATP a do srovnatelně dotovaného podniku v americkém Lexingtonu na tvrdém povrchu se přihlásili jako nejvýše nasazení tři hráči z druhé stovky ATP. Z české mužské špičky budou v Liberci z daviscupového kádru vedle Veselého i Adam Pavlásek, Václav Šafránek, juniorští šampioni z Wimbledonu Jonáš Forejtek a Jiří Lehečka, další talentovaní mladíci Vrbenský, Macháč.

Pouze Lukáš Rosol se zkusí prosadit na podniku ATP Tour 250 v Kitzbühelu a Zdeněk Kolář se vešel do hlavního startovního pole v Sopotech.

Českým i zahraničním tenistům se v Liberci líbí, o zdejším challengeru hovoří jako o rodinném a přátelském. Přestože by si v Číně i ve Španělsku vydělali více, vrátí se i letos do města pod Ještědem Portugalec Domingues, zkušený Němec Kamke nebo Nedovjesov z Kazachstánu.

Jaroslav Přibyl