V kategorii žactva má německý systém rozdílné věkové rozložení, takže až na Vojtěcha Linharta, jenž už starším žákem je, startovali turnovští mladší žáci (David Cerman, Julie a Lucie Zárybnická) vlastně ve vyšší věkové kategorii. Výborným výkonem se v Německu prezentovaly především obě dívky, jejichž výkon snesl i přísnější měřítko. S o rok staršími a technicky vyspělejšími soupeřkami je omezila snad jen rozdílná úprava pravidel. Obě se v čistě německé konkurenci dokázaly dostat až na stupně vítězů a přivezly stříbrné medaile.

Vojta Linhart startoval sice ve své věkové kategorii, ale jeho skupina byla konkurenčně skutečně velmi náročná. Turnovský judista se však dokázal probojovat až do semifinále a nakonec si odvezl cenný bronz! Slušný výkon předvedl také David Cerman, přechod do vyšší váhové kategorie a povolené použití technik, které v Čechách spadají do vyšší věkové kategorie, mu ale tentokrát neumožnily na medaili dosáhnout. Také Jakub Sucharda se v kategorii dorostu prezentoval velmi solidně a sympaticky, v ostré mezinárodní konkurenci to však na stupně vítězů nestačilo.

Poslední turnovskou závodnicí byla Andrea Prokorátová, která se ale bohužel nevešla do své tradiční váhy a ve vyšší kategorii 70 kg pak byla jedinou závodnicí. Bez boje tak na ní „zbyla" zlatá medaile.

„Brněnský strašák" nezklamal

Moravská metropole hostila již 4. kolo Českého poháru a vzhledem k předposlední možnosti získat body do žebříčku, potřebné pro start na mistrovství republiky, se sem sjela obrovská konkurence.

Turnovské mládežnické judo vyslalo to nejlepší, co v současné době nabízí. Julie Zárybnická, Lucie Zárybnická i Klára Volfová totiž před tímto turnajem průběžné pořadí vedly, Andrea Prokorátová byla druhá a David Cerman třetí.

Brno Cup bývá pro turnovské závodníky jakýmsi „strašákem", jelikož i přes dobré výsledky z jiných závodů se jim tu tradičně nedaří. Nejlepším loňským výsledkem zde bylo páté místo Julie Zárybnické. Tradice brněnských neúspěchů se bohužel začala znovu naplňovat hned v sobotu při dorosteneckých soubojích. Jakub Sucharda sice nepředvedl špatný výkon, ale po vítězství v prvním kole nestačil na silného Chorvata a skončil bez bodu. Podobně dopadla i Andrea Prokorátová, která prošla prvním kolem, avšak následně nestačila na starší žákyni Kubíčkovou z Ostravy.

Neděle pokračovala ve stejném duchu. David Cerman v prvním kole nedokázal na svého soupeře najít recept, zápas skončil bez bodového hodnocení a výrok rozhodčího poslal dál jeho soupeře. Ten následně prohrál a Davida do „opravek" nevytáhl. Obrovskou smůlu na los měl Vojtěch Linhart, jenž dostal nejsilnější možné soupeře a pozdější medailisty. V jeho konkurencí nabité váze tak body z Brna nepřivezl.

Jako den a noc, oproti závodům v německém Bautzenu, působil výkon sester Julie a Lucie Zárybnických. Od prvního kola se nemohly dostat do svého tempa a ke svému stylu. I přesto se dokázaly protlačit do semifinále, kde si ale jako přes kopírák nechaly vnutit styl svých soupeřek a odešly poražené. Do souboje o bronz už nastoupily jako polité živou vodou a opět předvedly judo, na které jsou u nich příznivci zvyklí. Soupeřkám nedaly šanci a zaslouženě si odvezly bronzové medaile!

S ohledem na zdravotní handicap se velký výsledek nečekal od Kláry Volfové (na snímku). Prvním vítězstvím bylo, že se dokázala díky vytrvalosti na poslední chvíli vejít do své váhy. Následně tradiční bojovností a urputností zvládla projít až do finále. Zde si však obnovila zranění a se zlomeným malíčkem na noze ve finále ne-uspěla. Přesto se může pochlubit vynikajícím stříbrem z Moravy.

(zár, to)