HlaviceLiberecko není baštou dostihového sportu, nicméně letos se rýsuje šance na neobyčejný úspěch. Osmiletý tmavý hnědák polského původu Trezor ze stáje Epicos, která patří podnikateli Ing. Vilému Němcovi, se řadí (ač hnědý) k černým koňům letošního ročníku Velké pardubické.

Pod sedlem anglického žokeje Liama Treadwella totiž vyhrál první i třetí kvalifikační závod na nejprestižnější překážkový dostih starého kontinentu.

Na Velké pardubické startoval Trezor již loni. V sedle s Bohuslavem Mátlem byl dlouho ve vedoucí pětici, ale skončil na Havlově skoku.

Letos si již prý tento kůň dá na této překážce 13. října, v den velkého závodu, pozor. Ostatně, v pohodě ji zdolal v kvalifikačních závodech a už ji zná.

Historie stáje začala před 10 lety

Vilém Němec, mimo jiné prezident třetiligového fotbalového klubu SK Hlavice, začal dělat do koní před deseti lety. „Zahájili jsme s manželkou, která rekreačně jezdila u trenéra Milana Korába. Ten mě přesvědčil, abych si koupil prvního koně. Jmenoval se Větřík, ale moc se to nepovedlo, museli jsme přejít z dostihů do všestrannosti, kde jsme v sedle s Tomášem Kociánem úspěšně absolvovali ,dvě hvězdy," líčí Vilém Němec.

„Poté se do toho vložil liberecký rodák a bývalý žokej Tomáš Kocián, který mě seznámil se začínající trenérkou Hanou Kabelkovou. Slovo dalo slovo a začali jsme rozvíjet dostihovou stáj v současnosti v obci Vápenný Podol poblíž Heřmanově Městci na profi bázi."

Trezora koupili na dražbě

Hana Kabelková mimo jiné objevila v Polsku na dražbě zraněného, ale podle jejího odhadu velmi talentovaného koně Trezora. Epicos jej koupil, Trezor se uzdravil a začala s ním smysluplná práce. Stáj Epicos se po počátečních dohadech rozhodla, že se Trezor bude věnovat pouze překážkovým dostihům, roviny vynechá.

„Začali jsme s Trezorem pracovat a potvrdilo se, že může startovat ve velkých dostizích steeplechase. V rovinách se nám moc nelíbil, takzvaně se „upuloval", tedy až moc tahal a pak neměl závěr," vysvětluje Němec.

Zlom Trezorovy kariéry přišel před dvěma lety na druhém největším českém překážkovém dostihu Cena Labe. Tam definitivně přesvědčil, že je schopen soupeřit rovnocenně s českou špičkou steeplechase, svým fantastickým závěrem doslova učaroval.

Loni byl s žokejem Bohuslavem Mátlem čtvrtý v květnové kvalifikaci Velké pardubické a potom se úspěšně prezentoval i v zahraničí. Byl dvakrát druhý v italském Meranu a čtvrtý v obrovské konkurenci na závodech Vittel ve Francii.

„Měl loni velmi dobrou sezonu a šel zkusit Velkou pardubickou. Na ní nedokončil, nikoli kvůli únavě, jak nedávno tvrdil v televizi jeden takzvaný odborník, ale kvůli obrovské smůle na Havlově skoku," vzpomíná Vilém Němec. „Kdyby ho zdolal, jsem si jistý, že by byl na pódiu."

Přišel anglický žokej

Letošní sezona směřuje jednoznačně k úspěchu na Velké pardubické. „Přes mé původní pochybnosti jsme na radu trenérky Kabelkové a trenéra Laca Kubišty, který působil v Anglii, angažovali anglického žokeje Liama Treadwella," popisuje Němec peripetie před letošní sezonou. „Liam má za sebou 150 vítězných dostihů v Anglii a mimo jiné výhru s outsiderem v kurzu 1:83 v Grand National, tedy Velké liverpoolské, o osm délek… Liam je na to, jaké má za sebou úspěchy, neskutečně skromný kluk. S Trezorem si okamžitě padli do oka. První kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhráli naprosto lehce."

Tím už měl Trezor účast na vrcholu sezony zajištěnou, ale aby se ještě více seznámil s tratí, zkusil si ještě třetí kvalifikační závod, v němž opět vyhrál. Poněkud tím znervózněl soupeře z proslulejších stájí, kteří používali i ne příliš sportovní metody.

„Na Irské lavici jsme zaznamenali nevybíravý atak, který ale Trezor ustál. Liam mi pak říkal, že za něco takového by byla v Anglii minimálně hodně mastná pokuta," komentoval situaci Vilém Němec. „Když ustál Havlův skok, byl jsem stoprocentně přesvědčený, že vyhraje. Pokud nepřijdou zdravotní potíže, bude určitě v sobotu 13. října patřit k favoritům Velké pardubické. Do té doby už žádný závod nebude absolvovat, připravujeme ho na vrchol sezony."