Ostatně, vždyť na jihu pod rovníkem je podzim, něco jako u nás listopad. Hlavně ale, že je tam klid. Poplašné zprávy některých našich sdělovacích prostředků věštily těžké pouliční boje v některých jihoafrických městech. „Až když jsem přiletěl a porozhlédl s kolem, pochopil jsem, o co tady jde,“ komentuje Pavel Habarta, šéf sekce IT FIS OV Liberec 2009 současné vnitropolitické události hostitelské země kongresu, které byly minulý týden některými agenturami prezentovány jako těžké pouliční boje.

„Místní obyvatelstvo z řad chudších vrstev se urputně brání přílivu přistěhovalců z okolních zemí, kde je hlad a bída, bojí se, že sami přijdou o práci,“ vysvětluje Habarta. Jak potvrzují i agentury, podle všeho se pouliční nepokoje se střelbou týkají jen některých chudinských okrajových čtvrtí města.

Konference FIS probíhá v řadě sekcí, komisí a subkomisí. Nejživěji je ale v kuloárech. „Myslím, že právě o přestávkách u kávy, na obědě, nebo u stánků jednotlivých lyžařských svazů se uskuteční absolutně nejvíc „kšeftů“,“ popisuje tamní babylon Pavel Habarta. „Všichni tady s napětím sledují, jak dopadnou kandidatury jednotlivých sportovních středisek na budoucí mistrovství světa či světového poháry.

Je to ve své podstatě boj o budoucí komerční využití těchto sportovních událostí. V tomto ohledu se velmi ostře vyvíjela zákulisní bitva mezi naším Harrachovem a Nory o konání mistrovství světa v letech na lyžích v roce 2010.“ (Habarta posílal zprávu ještě před včerejším hlasováním, teď už víme, že dopadlo pro Harrachov neúspěšně…).

Prosakují také zprávy, že provozovatelé mamutích můstků usilují o pravidelné střídání v pořádání světových šampionátů, protože některým z nich hrozí i zánik. Udržet v provozu „mamuta“ není legrace a taky to něco stojí, shodují se všichni. Ostatně, i provozovatelé velkých i malých můstků mají starosti. „Usiluje se zde mimo jiné o to - v rámci zvýšení atraktivity skoků a zájmu diváků - aby se na můstky s kritickým bodem nad 90 metrů pustily i ženy,“ zaznělo v kuloárech.

„Třetí den byl ve znamení Česka, přesněji organizátorů FIS Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009,“ komentuje aktuální středeční událost Pavel Habarta. Prezidentka Organizačního výboru Kateřina Neumannová pozvala na slavnostní večerní raut do jedné z místních restaurací asi sto delegátů. Pozvání přijal předseda FIS Gian Franco Kasper, šéf úseku běhu Jürg Capol a mnoho dalších celebrit lyžařského světa.

Přišel i český konzul v JAR. Samozřejmě, byla zde i většina delegátů z Česka, v čele s předsedou ČOV Dr. Milanem Jiráskem. Kateřina Neumannová ve svém projevu zdůraznila naši tradiční pohostinnost a také vůli organizátorů připravit „velké“ mistrovství světa. Byla to dobrá prezentace České republiky i Liberce. Všichni hosté „Českého dne“ obdrželi dárky, také zazněla v předpremiéře nová znělka FIS MS Liberec 2009 a byl promítnut televizní klip.