Itaúnas je srdcem národní rezervace a v letním období je vyhledávaným dovolenkovým místem pro své nádherné písečné pláže, naopak v zimním období (na jižní polokouli je to červenec až září) je to klidné místo, kde potkáte pouze místní obyvatele a rybáře.

„Typický latinsko-americký ospalý rytmus života narušily autobusy, které přivážely účastníky mezinárodního setkání Capoeiry, které vyvrcholilo 3. ročníkem Jogos Abertos de A.C.A.P.O.E.I.R.A.Slovo abertos znamená otevřené všem asociacím z celého světa. Nakonec se samotné soutěže zúčastnilo téměř 100 závodníků ve dvou kategoriích Avançado (mistrovská) a Nao-avançado (žákovská).

Samozřejmě nejsilnější zastoupení měla Brazílie, dále Kolumbie, Mexiko, USA, Kanada, Španělsko, Německo, Rusko, Česká republika, Slovensko, Rakousko a několik dalších zemí," sdělil Zummer.

Šestičlenný reprezentační tým ČR měl své zástupce v obou kategoriích. V kategorii B Vladimír Stupka z Liberce a Robert Tichý z Jablonce n. N. (oba žluto-oranžový pás) a v kategorii A Jan Hovorka z Mladé Boleslavi (2. mistrovský stupeň), Ondřej Novák z Olomouce (2. mistrovský stupeň), Karel Popovič z Mladé Boleslavi (5. mistrovský stupeň), Miroslav Riedel z Jablonce (5. mistrovský stupeň) a Tomáš Zummer z Liberce (5. mistrovský stupeň).

„V kategorii B se našim borcům nepodařilo prosadit a ani jeden do 16členného semifinále nepostoupil. Zato v kategorii A velmi dobrou připravenost potvrdili všichni zástupci asociace Vem Camará, když do semifinále postoupili hned čtyři, jako jediní nebrazilští. Skvělé výkony předvedli a ze soutěže si odnesli ocenění za nejlepší Benguelu Miroslav Riedel a ocenění za nejlepší Sao Bento Tomáš Vu Than (SK).

Tento rok to ale na další postup podle pětičlenné poroty nestačilo," doplnil Tomáš. Do osmičlenného čtvrtfinále postoupili jen Karel Popovič a Tomáš Zummer. Oba dva pokračovali ve spanilé jízdě a velmi překvapivé byly reakce brazilského publika, které nestranně podporovalo hlavně skvělé výkony bez ohledu na národnost. Oba nakonec postoupili i do čtyřčlenného finále a po odcvičení zbývalo jen čekat na verdikt rozhodčích.

Karel Popovič nakonec zůstal na 4. místě, ale podle jeho vlastních slov postup do finále je výhra. Tomáš Zummer se nakonec radoval z celkového vítězství. „Rozhodovaly vyrovnané výkony ve všech čtyřech hrách což jsou Benguela, Sao Bento, Iuna, Angola, ale hlavně výkony v bojové kontaktní hře Sao Bento, na kterou je v Brazílii vždy brán největší důraz. Získal jsem i ocenění za nejlepší Angolu," podotkl.

„Celé setkání vyvrcholilo slavnostní formaturou našeho učitele Paçocy, který po 32 letech byl pozván na tuto akci, aby oficiálně obdržel čestný titul Mestre. Této výjimečné události se účastnilo osm velmi uznávaných Mestres z celého světa, kteří svou přítomností umocnili váhu tohoto titulu. Účast jeho svěřenců a také výkony, které podali, ukázaly, jak vynikající učitel to je a všechna ocenění ze soutěže byly pro něj tím nejlepším dárkem," dodal Robocop.