Čtyřiadvacetiletý odchovanec LSK Lomnice nad Popelkou, který v současné době nastupuje za Duklu Liberec, zvítězil s velkým náskokem před oddílovými kolegy Ondřejem Pažoutem a Janem Vytrvalem. Mezi juniory vyhrál Jan Šimek, kategorii žen si podmanila Tereza Koldovská a nejúspěšnějším trenérem byl vyhlášen reprezentační kouč Marek Šablatura.

Pořadí ankety, kterou od sezony 2008/2009 vyhlašuje Úsek severské kombinace Svazu lyžařů ČR, určily hlasy 67 účastníků – samotných závodníků, trenérů, funkcionářů, lyžařských expertů a novinářů.

Tým kadetů Slavie Liberec v Českém poháru.
Mladí volejbalisté Slavie Liberec měli úspěšnou sezonu

Předchozími vítězi byli například Pavel Churavý, Tomáš Slavík nebo Miroslav Dvořák.

„V uplynulé sezoně nastal u našich reprezentantů mírný výkonnostní posun. Pozitivní bylo už to, že tři z nich – Portyk, Pažout a Vytrval – bodovali ve Světovém poháru. Ukazuje se, že přechod z úspěšných juniorů mezi seniory je hodně náročný,“ uvědomuje si sportovní ředitel Úseku severské kombinace Svazu lyžařů České republiky Tomáš Slavík.

Liberecký kapitán Petr Nedvěd se po posledním utkání sezony s Vítkovicemi loučí s fanoušky, kterým hází svůj dres.
Pohled do historie: dvanáctá sezona Bílých Tygrů v extralize

„Máme přitom stále velice perspektivní generaci závodníků, a tak očekáváme, že se budou postupně zapracovávat do širší světové špičky. Před všemi je ještě spousta tvrdé práce, ale nastolený trend v tréninku je dobrý. Vítězství Tomáše Portyka v anketě považuji za zcela zasloužené,“ má jasno Slavík.

„Má za sebou jednu z nejvyrovnanějších sezon, bez propadáků. Jeho i naším cílem však je, aby ve Světovém poháru jezdil do desítky – předpoklady k tomu určitě má,“ uzavřel Slavík.

GÓL. Po brankách Petra Nedvěda a Tomáše Filippiho vyhrál Liberec 2:0 v existenčním barážovém duelu nad Mladou Boleslaví.
Pohled do historie: jedenáctá sezona Bílých Tygrů v extralize

Jak minulou sezonu hodnotí vítěz ankety Tomáš Portyk? „O minulé sezoně nemohu říci, že se povedla, ale ani to, že mi nevyšla – byl to takový střed. Samozřejmě však od sebe očekávám víc, zvláště když vím, že na to výkonnostně mám,“ je k sobě přísný Portyk.

„Kdybych v závodech nebo provizorních kolech předváděl skoky jako v tréninku, výsledky by byly výrazně lepší. Svazuje mě nervozita, abych soutěžní pokus nepokazil, ale právě kvůli tomu se mi úplně nevydaří,“ snaží se najít příčiny Portyk.

Na snímku Slovanu Liberec z roku 1960 je Prášil zcela vlevo sedící.  K poznání jsou např. Kletečka, Myslivec, Wiencek, Pasecký.
Karel Prášil byl rychlá spojka Tatranu i Slovanu

„Chci však na sobě dál pracovat a věřím, že skokansky půjdu nahoru,“ burcuje se nejlepší český sdruženář.

Jak zvládá současnou situaci způsobenou novým koronavirem? „Současnou situaci v souvislosti s koronavirem zvládám docela dobře. Jsem doma v Lomnici nad Popelkou, kde se věnuji suché přípravě, běhám a chodím do posilovny nebo sauny. Od konce sezony jsem neměl lyže na nohou a krásně psychicky odpočívám,“odvětil pětinásobný vítěz ankety o nejlepšího českého sdruženáře.