Mistrovství České republiky mužů a žen v atletice proběhlo o víkendu v historickém Táboře. Zúčastnilo se ho přes pět set závodníků a závodnic z devadesáti oddílů celé republiky.

BÁRA JE SVĚTOVÁ

Mistrovství bylo velmi dobře připravené a mělo výbornou diváckou kulisu, což pomohlo závodníkům k dosažení vynikajících výkonů. O největší rozruch se postaraly dvě jablonecké závodnice, jedna bývalá a jedna současná. Tou první je světová rekordmanka Bára Špotáková, která prvním pokusem v oštěpu vytvořila nejhodnotnější výkon šampionátu 66,81 cm a dostala se tak do čela světových tabulek.

DVAKRÁT S PŘEHLEDEM

Ta druhá je Tereza Vokálová nadějná juniorka, která před několika dny oslavila osmnácté narozeniny. V posledních letech získávala medaile zejména ve vícebojích a v dálce. Svým prvním ostrým startem v silné konkurenci v běhu na 400 metrů překážek způsobila ovšem senzaci. Nejdříve vyhrála v osobním rekordu sobotní rozběh časem 58,68 a v neděli při finálovém běhu nedala svým soupeřkám žádnou šanci.

TEREZA MÍŘÍ NA ME A MS

Ve velmi dobře rozeběhnutém závodě s bravurním závěrem zvítězila a zaběhla čas 57,22. A to ji řadí na první místo v evropských juniorských tabulkách a na šesté místo ve světě. Tímto výkonem také splnila limit pro účast na Mistrovství Evropy mužů a žen v Amsterodamu.

Po dohodě se šéftrenérem reprezentace se teď Zuzana zúčastní také Mistrovství světa juniorů v Bydhošti. Největší podíl na zisku zlaté medaile, kterou získala pro atletický oddíl TJ LIAZ Jablonec po jedenácti letech, má její koučka Dana Jandová. Tato skvělá trenérka trénovala na začátku kariéry také Zuzanu Hejnovou. A po neděli je předpoklad, že Tereza půjde v jejich šlépějích. Třináctičlenná výprava se v konkurenci neztratila a získala mnoho umístění.

OSTATNÍ SE NEZTRATILI

Pouze centimetr chyběl Kateřině Hýskové k zisku první bronzové medaile v kategorii dospělých a před pátými pokusy byla třetí v osobním rekordu 611 cm a pátým pokusem je překonala Anna Švecová z USK Praha.

Čtvrté místo vybojoval výkonem 492 cm tyčkař Dan Bárta, kterému se nepodařilo splnit limit na MS juniorů a bude mít tak poslední šanci o tomto víkendu v Třinci.

Pátá skončila ve vrhu koulí Lada Cermanová výkonem 14,01 m a také musí svou výkonnost potvrdit v Třinci. A své dobré výkony předvedl pátým místem trojskokan Jan Lechner výkonem 14,69 m.

NATÁLIE MÁ OSOBÁK

Součástí mistrovství dospělých byl běh na 1500 m překážek dorostenek, ve kterém Natálie Bělinová skončila pátá v osobním rekordu 5:23,06. Nedařilo se naopak Ondrovi Rappovi v běhu na 100 m, zaběhl v rozběhu čas 11,03, což na finále nestačilo. A hlavní naděje mířila do dálky, ve které mu utekla finálová osmička výkonem 684 jen o několik centimetrů a skončil devátý. Stejného výkonu dosáhl i Jan Lechner, ale bylo z toho desáté místo. Stejné umístění si vybojoval také junior Patrik Hájek výkonem 52,76. Ten musí svou výkonnost pro MS juniorů také ještě potvrdit v Třinci. Ve skoku daleké sbírala zkušenosti ještě juniorka Nikola Čejchanová dosáhla výkonu 557 cm.

Jabloneckým atletům tedy v Táboře pršelo štěstí. A někteří ještě mohou své plány dotáhnout o víkendu do zdárného konce.

Z dalších výsledků závodníků a závodnic TJ LIAZ Jablonec:

tyč: 12.Martin Mikula 430; 400 m: Kateřina Sirůčková v rozběhu osmá časem 60,32, Michaela Bičianová v rozběhu pátá 58,35; 800 m: třetí v rozběhu Kateřina Čermáková 2:16,07.