Tým domácích
na baráž

Andreas Haider–Maurer
Patricia Mayr–Achleitner
Anastasia Jakimova
Petra Krejsová
Roman Vögeli
Lubomír Majšajdr
Tomáš Cakl
Lukáš Vojtěchovský

LTK Liberec za týden vyzve poslední tým z extraligy, na který to „padne“ 15. prosince.

Liberecké družstvo doznalo od výhry v lize několik změn. Zejména nebude Španěl Menendez, Ukrajinka Burjačok a také domácí Šlitrová. „Menendeze jsme neangažovali, protože je lepší na venkovních kurtech, Burjačok je po operaci a Šlitrová skončila s vrcholovým tenisem,“ vypočítává prezident LTK Ivan Polívka.

Přesto je LTK silnější. „Získali jsme Rakušana Andrease Haider-Maurera, který je ve světovém žebříčku na 119. místě. Ve finále 100tisícového turnaje ve Vídni, který se konal v říjnu, prohrál se světovou dvanáctkou Melzerem 4:6 ve třetím setu. Ve čtvrtfinále porazil Viliče, což je hráč světa s číslem 14,“ představuje svůj největší úlovek Polívka.

Dalšími nováčky v libereckém družstvu jsou Běloruska žijící ve Španělsku, Anastasia Jakimova, aktuálně 121. hráčka světa, která hrála i hlavní soutěž ve Wimbledonu a Rakušanka Patricia Mayr-Achleitner. Té patří ve světovém žebříčku 99. místo. V Čechách se této hráčce daří, když vyhrála 50tisícový Challenger turnaj ve Zlíně a 25tisícový v Olomouci (cifry jsou pochopitelně v dolarech). „Takže uvidíme tenis světové úrovně. Navíc představíme své mistry republiky, Vögeliho a Krejsovou,“ připomíná prezident.

Realizační tým LTK Liberec s trenéry Tomášem Trskem a Romanem Hájkem má fyzioterapeuta Romana Karpíška a nově kondičního trenéra Miloše Pecu. Ti mají k dispozici osm hráček a hráčů: Mayr-Achleitner, Jakimovou, Haider-Maurera, Petru Krejsovou, Lubomíra Majšajdra, Romana Vögeliho, Tomáše Cakla a Lukáše Vojtěchovského. „Liberečtí hráči se připravují na vrchol sezony každý den dvoufázově, nově angažovaní cizinci se připojí ve čtvrtek. Podle mě má nyní zřejmě nejlepší formu Majšajdr, který za rok poskočil o dvě stě míst na žebříčku a dnes je 804. hráčem na světě. Tomu prospívá trenér na fyzickou přípravu,“ přiznává Polívka.

LTK bude mít k zápasu dva ze tří kurtů. „Do prostředního kurtu instalujeme tribunu, takže počítáme s návštěvou 300 lidí, čímž bychom překonali divácký rekord ve finále ligy proti Ostravě, kdy přihlíželo 200 diváků. Domácí prostředí bude jistě naší výhodou, teď intenzivně trénujeme na našem speciálním povrchu. Také proto jsme směřovali výběr na hráče, kteří jsou dobří na tvrdém a rychlém povrchu a místo Menendeze je tu Rakušan Haider-Maurer,“ prozrazuje prezident novinky. Ten chce mít do pěti let vybudovaný tým z vlastních hráčů, aby nemusel dokupovat další ze zahraničí. „V současnosti máme v mužích Vögeliho, Majšajdra a Cakla, k nim ještě do dvouhry Prokop a také Vojtěchovský. Něco podobného chceme mít u žen. Získali jsme nyní Zuzanu Linhovou z Českých Budějovic, která je šestnáctá v žebříčku, ale podle pravidel bohužel nemůže v baráži za nás nastoupit,“ informuje.

Extraliga se hraje příští týden o deseti účastnících, ale kdo bude v soutěži posledním, a tím pádem barážovým soupeřem Liberce, je ve hvězdách. Dá se jen spekulovat, že by to mohl být jeden z dvojice Milten Milovice a TCF Mariánské Lázně. Bude jasno až ve středu, a protože tento soupeř bude znát soupisku Libereckých, může ještě ve čtvrtek tu svoji doplnit teoreticky o dalších sedm hráčů. „Mohou angažovat hráče, kteří nehráli ligu a extraligu, to znamená, že se dají oslovit tenisté ze zahraničí. Mohou třeba mít úplně jiný tým než v extralize. To pravidla dovolují,“ podotýká Polívka.

Každopádně se příští sobotu hraje v hale LTK U Jezírka špičkový tenis, jako dlouho ne. Liberec má letos dva mistry a ligovou výhru v družstvech, postup do nejvyšší soutěže by byl skvělou tečkou za výtečnou sezonou.
Tenisová extraliga se uskuteční 12. - 18. prosince. Bude ji hrát 10 týmů, z toho čtyři jsou předsazené do dvou čtyřčlenných semifinálových skupin, které budou svá utkání hrát v Přerově a Prostějově. Ostatních šest nenasazených týmů se o dvě postupová místa utká ve dvou tříčlenných skupinách, které svá utkání sehrají v Praze na Štvanici a Spartě. Poslední ze skupin se utkají o barážové místo a pak v sobotu nastoupí v Liberci.