Na českém území by se měl kolotoč SP, který se o víkendu roztočí při závodech ve švédském Gällivare, zastavit v polovině ledna 2011, kdy se pořadatelství ujme Liberec. Premiéra ve Vesci skončila před necelými třemi lety kvůli nedostatku sněhu i organizačním zmatkům ostudou.

V roli obhájců velkých křišťálových globů vstoupí do nové sezony Světového poháru Nor Petter Northug a Polka Justyna Kowalczyková. Roli české jedničky potvrdil v předchozím ročníku Lukáš Bauer, který nestačil pouze na suverénního Northuga a dosáhl druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Lépe si Bauer vedl pouze v sezoně 2007/08, kdy jako dosud jediný český běžec celý seriál vyhrál.

Na stupně vítězů se před Bauerem postavily i Květa Jeriová-Pecková, Alžbeta Havrančíková a Kateřina Neumannová. Největšími postavami historie Světového poháru jsou Nor Björn Dählie a Ruska Jelena Vjalbeová.

Za 29 let své existence prošel Světový pohár běžců řadou změn. K těm nejzásadnějším patří rozdělení na běh klasickou a volnou technikou v ročníku 1985/86, zavedení kombinace o čtyři roky později a zařazení závodů ve sprintu v sezoně 1999/2000. Zatím poslední převratnou novinkou je seriál s názvem Tour de Ski, který měl premiéru před čtyřmi lety a již dvakrát se v něm radoval z prvenství Lukáš Bauer.