Jak jste se dostali k pořádání tak významného mezinárodního turnaje?

S pořádáním turnajů na nižší úrovni máme již mnohaleté zkušenosti. Začínali jsme s turnaji pořádanými Českým tenisovým svazem, kde jich prakticky každoročně organizujeme celou řadu ve všech věkových i výkonnostních kategoriích. V loňském roce jsme poprvé v kategorii mužů pod hlavičkou ITF organizovali mezinárodní turnaj Future 15 000. Po sportovní i organizační stránce proběhlo vše ke spokojenosti naší, zúčastněných hráčů i diváků, kteří nás hojně navštěvovali po celý týden. To vše nás motivovalo k tomu, abychom v únoru letošního roku na sekretariát ATP do Monte Carla podali přihlášku na organizaci turnaje Challenger 30 000 + H.

SVIJANY OPEN ATP CHALLEGER
SOBOTA 27. 7. 1. KOLO KVALIFIKACE,
ZAČÁTEK 10 HODIN
NEDĚLE 28. 7.
2. KOLO KVALIFIKACE, OD 11
PONDĚLÍ 29. 7.
FINÁLE KVALIFIKACE 10.30
1. KOLO DVOUHRA HLAVNÍ SOUTĚŽ
1. KOLO ČTYŘHRA
ÚTERÝ 30. 7.
1. KOLO DVOUHRA HLAVNÍ SOUTĚŽ, OD 10.30 HODIN
1. KOLO ČTYŘHRA
STŘEDA 31. 7.
2. KOLO DVOUHRA, OD 11
2. KOLO ČTYŘHRA
ČTVRTEK 1. 8.
2. KOLO DVOUHRA, OD 11
1. SEMIFINÁLE ČTYŘHRA
PÁTEK 2. 8.
ČTVRTFINÁLE DVOUHRA, OD 11
2. SEMIFINÁLE ČTYŘHRA
SOBOTA 3. 8.
VIP TURNAJ PRO PARTNERY TURNAJE, OD 10 HODIN
SEMIFINÁLE DVOUHRA OD 11
EXHIBICE KARLA NOVÁČKA
FINÁLE ČTYŘHRY
NEDĚLE 4. 8.
FINÁLE DVOUHRY

Můžete nám vysvětlit význam názvu?

Číslo 30 000 představuje celkovou částku v eurech, která bude rozdána hráčům na odměnách, písmeno H je pak odvozeno od anglického hospitality. V praxi to znamená, že hráčům hradíme ubytování, stravu, odvoz na kurty, možnost adekvátního tréninku na dvorcích včetně občerstvení a celé řady doplňkových služeb (např. poskytnutí vypraných ručníků před každým zápasem i tréninkem). V hierarchii turnajů ATP jsme tak na druhé pozici odspoda. Vítěz turnaje si odveze prize money ve výši 4300 € a 80 bodů do žebříčkového hodnocení ATP.

Je schopen tento turnaj přilákat hráče zvučnějších jmen?

Měli jsme šťastnou ruku při volbě termínu, a tak i přes nižší finanční dotaci se v Liberci sejde velmi kvalitní mezinárodní konkurence. V jejím čele budou nedávní přemožitelé světových hvězd. Přihlášeni jsou především Argentinec Delbonis, který na právě ukončeném turnaji v Hamburku na cestě do finále zdolal Rogera Federera, či Belgičan Darcis, pokořitel Rafaela Nadala na letošním Wimbledonu. Z nastupující generace je třeba vyzdvihnout především Jiřího Veselého, předloňského juniorského mistra světa, který se mílovými kroky dere do světové špičky (v současné době 89. hráč světového žebříčku). Dále uvidíme slovinskou jedničku Kavčiče, rumunského daviscupového reprezentanta Crivoie nebo antukové specialisty Italy Nasa, Di Maura, Španěly Ribu a Olasa. Z českých hráčů uvidíme mistra republiky 2013 Jana Mertla, prostějovského Dušana Lojdu. ČTS má pak k dispozici dvě volné karty, které jistě přidělí mladým talentům. Stejný počet volných karet má i pořadatel jak pro hlavní soutěž, tak i pro kvalifikaci. Ty věnujeme reprezentantům LTK Michalu Schmidovi a Janu Kunčíkovi, v kvalifikaci se představí ještě Lubomír Majšajdr a David Prokop.

Připravujete i nějaké doprovodné akce?

Hlavní z nich se uskuteční v sobotu 3. srpna, kdy na kurty U Jezírka fyzicky dorazí nejcennější světové kolektivní trofeje Davis Cup a Fed Cup, se kterými se budou moci fanoušci bílého sportu i vyfotografovat. Souběžně s turnajem bude pak probíhat i VIP turnaj ve čtyřhrách, kde se vedle sponzorů turnaje představí návštěvníkům turnaje i celá řada sportovních celebrit. Účast potvrdili kapitán Bílých Tygrů Petr Nedvěd, nová posila libereckého hokejového týmu, reprezentant Petr Vampola a další Tygr Antonín Dušek, trojnásobný fotbalový mistr ligy a ikona libereckého Slovanu Jan Nezmar či volejbalový exreprezentant Lubomír Staněk. Že se v tento den stane Liberec hlavním městem tenisu, svědčí i ten fakt, že na LTK dorazí i předseda tenisového svazu Ing. Ivo Kaderka, předběžně je přislíbena i účast kapitánů úspěšných českých týmů, které dobyly cenné trofeje Jaroslava Navrátila i Petra Pály. Bývalý tenisový reprezentant Karel Nováček se bude věnovat liberecké mládeži, na kurtech bude přítomen i nejúspěšnější odchovanec LTK moderní historie Martin Damm.