Proto je velmi důležitá pravidelná osvěta toho, jak se mají šoféři na pozemních komunikacích chovat. Jedna taková kampaň se jmenuje Sportovci pro BESIP, která si klade za cíl upozornit na největší problémy na silnicích v Libereckém kraji.

Do kampaně, která je společným počinem Libereckého kraje, Týmu silniční bezpečnosti, BESIPu Policie České republiky, Sport Parku Liberec, Bílých Tygrů Liberec a Dukly Liberec, se zapojila i řada sportovců.

Martin Čermák v dresu české reprezentace.
Martin Čermák: Rád poznám švédskou kulturu

Mezi ně patří například volejbalista Dukly Liberec Jan Štokr, hokejisté Bílých Tygrů Liberec Jan Šír, Michal Birner nebo Michal Bulíř. Dále sdruženář Tomáš Portyk z Dukly Liberec nebo Kateřina Janatová ze stejného oddílu.

„Nejvíce fatálních nehod způsobují řidiči s délkou praxe jeden rok od udělení řidičského oprávnění,“ říká ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák.

„Nabízí se otázka, zda se neinspirovat v zahraničí. Např. v sousedním Rakousku, kde funguje dvoufázový systém získávání řidičského oprávnění. To znamená, že po jeho získání jezdí mladí řidiči v provozu a po zhruba čtvrt roce absolvují zdokonalovací část, kde lektoři mohou odhalit mezery. Díky tomuto systému se v zemi snížily nehody čerstvých řidičů téměř o 45 procent,“ nabízí Polák jisté řešení.

Obránce Ladislav Šmíd prodloužil smlouvu o dva roky.
Obránce Bílých Tygrů Ladislav Šmíd o nahrávkách: Hráč by dostal přes držku

„Jezděte bezpečně, má to smysl,“ apeluje Jan Štokr. Přidávají se k němu i další. „Rychlost mám rád jenom na ledě,“ stojí u fotky Jana Šíra.

„Jezdíš rychle? Za to medaile nejsou,“ je si vědom Tomáš Portyk. „Alkohol nepatří do sportu ani za volant,“ upozorňuje Michal Birner.

Snad tato kampaň přinese své ovoce.