Výkon a výsledek Samkové je o to cennější, že ho dosáhla po třech nepříjemných pádech ve středeční kvalifikaci. Ihned po ní sháněl reprezentační trenér Marek Jelínek pro sedmnáctiletou juniorskou mistryni světa fyzioterapeuta, který by ji dokázal „srovnat“ naražená záda a krční páteř, a umožnil jí start ve Světovém poháru.

„Kvůli kritické finanční situaci s sebou na závody do zámoří nebereme lékařský tým, a nyní se nám to vymstilo. Naštěstí se nám díky výborným kontaktům podařilo sehnat fyzioterapeuta, který Evě skutečně pomohl,“ vysvětlil Jelínek.

„To že Eva nakonec mohla startovat, je malý zázrak,“ uvedl ze Stonehamu Jelínek a Samková ho doplnila: „Ani jsem nemyslela, že bych mohla do závodu nastoupit. Takže část historického umístění patří i tomu fyzioterapeutovi.“

Samková vyhrála své čtvrtfinále a věřila, že postoupí do finále. „Tam jsem velmi chtěla, ale semifinále mi nevyšlo, takže jsem se musela spokojit s malým finále. V něm jsem se po strkanici se Švýcarkou Aubryovou propadla na druhé místo,“ popsala závody Samková a pojmenovala, proč neprošla do velkého finále: „Chybí mi síla v nohách, takže jsem byla na konci úplně tuhá. Navíc jsem trochu lempl a ryba dohromady, takže jsem si ostatní nechala zbytečně ujet.“ Podle Samkové se i přesto mohla nejlepším rovnat. „Především tím, že mi skvěle jelo prkno. Je prostě paráda, když se člověk může spolehnout na skvělý servis a ví, že další už je jen na mně,“ řekla Samková.

Český tým poprvé v sezoně Světového poháru doplnil servisman Jan Weisshäutel, který se stará o mazání a připravuje závodníkům taková prkna, která jsou srovnatelná se špičkovými týmy ze zámoří. Michal Novotný i David Bakeš skončili již v osmifinálových rozjížďkách. „Pokaždé to nevyjde. Srazil jsem se s Francouzem Bankesem a bylo po nadějích na postup a lepší umístění,“ poznamenal Novotný.

Výsledky SP ve snowboardcrossu ve Stonehamu – ženy: 1. Jacobellisová (USA), 2. Maltaisová (Kan.), 3. Anthoniozová (Fr.), … 6. Samková (ČR). Muži: 1. Baumgartner, 2. Cheever (oba USA), 3. Speiser (Něm.), … 25. Novotný, 28. Bakeš (oba ČR).