„Povrch je stokrát horší než na nejhorších závodech v Evropě,“ postěžoval si reprezentační trenér Marek Jelínek. Samotný Erzurum leží v nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů nad mořem a tratě v areálu Palandöken začínají ve 3250 metrech, ale oblast „trápí“ největší nedostatek sněhu za poslední desítky let.

„Také místní jsou překvapení, jak málo sněhu tady je. To se podepsalo i na tratích, které nejsou pro takové závodění připravené,“ vysvětlil dále Jelínek.
Pořadatelé proto zrušili dva ze tří tréninků před sobotní kvalifikací. Českým zástupcům se v tak tíživé situaci podařil alespoň diplomatický úspěch. Zástupci Mezinárodní lyžařské federace si vybrali český tým pro testování tratě.

„Takže budeme jediní, kteří se na ní svezou ještě před prvním tréninkem a budeme moct mluvit do jejích úprav, což je skvělé a velmi nám to pomůže,“ uvedl z Erzurumu Jelínek. Toto, ale i celkový stav trati však přináší nečekané, a o to nepříjemnější starosti.

Nevybíráme, které prkno vzít, aby bylo nejrychlejší, ale to, u něhož bude nejméně bolet, že se zničí. Trať je plná kamínků a víme, že se prkno zničí a už se na něm nebude moct dát závodit na vrcholných závodech,“ doplnil Jelínek. Jedno na míru vyrobené prkno stojí mezi dvaceti až třiceti tisíci korunami. „Závodníci si je platí sami a navíc nové nejde jen tak koupit a jet. Musí se dlouhé hodiny a dny přizpůsobovat a připravovat,“ objasnil Jelínek.

Podle Jelínka je stav trati o to více šokující, protože v areálu je padesát sněhových děl. Funguje z nich však jen jedno. „V jedné části totiž nemají elektřinu a ve druhé zase vodu, kterou by do těch děl nahnali. Prostě typické Turecko. Všude velký chaos,“ popsal stav Marek Jelínek, který ví, o čem mluví. Ve svém životě totiž v této evropsko-asijské zemi strávil skoro rok. Živí se jako kaskadér a natáčel v ní tamní nejnavštěvovanější film v historii Údolí vlků a také seriál.

Co si česká snowboardcrossařská výprava pochvaluje, je ubytování a stravování. „Naštěstí jsme dostali pokoje s evropskými záchody, takže jsme si oddychli,“ poznamenal trenér za celý tým a přirovnal: „Je to na úrovni olympiády ve Vancouveru. Jídla je dostatek a ve velkém výběru, takže by si každý měl najít to své, protože chutě jsou jiné než známe z Česka.“ Snowboardcrossařka Klára Koukalová, jedna z hlavních adeptek na zlato, ponese při dnešním zahájení českou vlajku.

Nominace českého snowboardcrossového týmu pro Univerziádu v Erzurumu – ženy: Klára Koukalová, Martina Krejčová. Muži: Václav Havlík, Albert Jelínek, Jan Nečas, Emil Novák.
Program snowboardcrossu – pátek 28. ledna: trénink; sobota 29. ledna – 11.00: kvalifikace mužů, 14.00: kvalifikace žen; neděle 30. ledna – 12.00: finále mužů a žen.

(vch)