Český sjezdař Ondřej Bank z Dukly Liberec má na zranění prostě smůlu. Na soustředění v jihoamerickém Chile si zlomil čelist a podstoupil operaci. „Sezona ohrožená není," uklidňuje na dálku Ondřej všechny fanoušky.

Příprava bez zranění nebo zdravotních komplikací? To je něco, o čem si Ondra Bank může nechat jen zdát.

Jezdil jako o závod, obří slalom, superobří slalom i sjezd. Soustředění si pochvaloval. „Bylo super. Až na ten konec," pousmál se. Při jedné z jízd super-G totiž upadl a narazil do branky.

„Nebylo to v nijak vysoké rychlosti, takových pádů je za sezonu sto. Jenže tu branku jsem sejmul tak blbě, že se nějak napružila a pleskla mě přes ksicht," řekl Bank.

To se stalo pět dní před koncem soustředění. Tentokrát však naštěstí zlomená čelist neohrozí sezonu. „Takhle upadnu normálně v sezoně mockrát, tentokrát jsem ale měl smůlu, že ta brána vypružila a trefila mě přímo do obličeje," popsal Ondra nepříjemnou komplikaci, se kterou se však podle svých dalších slov snadno vyrovná.

Naštěstí neměl Ondra v době pádu příliš velkou rychlost, jinak mohlo být zranění horší.

Ihned se podrobil operaci čelisti. Doktoři ve špičkovém lékařském zařízení mu v narkóze sešroubovali naosmkrát zlomenou kost spodní čelisti.

„Ale není to nic vážného. Byl jsem na kontrole, všechno je v pořádku."

Ondra se cítí lépe. Má opuchlý obličej, jí pouze měkkou stravu, bere antibiotika, ale mluví normálně. Musí však vyřešit důležitou věc jak si bude zlomenou čelist při tréninku a závodech chránit.

„Uvažuju o nějaký speciální helmě, která by tu čelist chránila," říká Ondřej a v žertu dodává, že bude jako brankář londýnské Chelsea Petr Čech.

Po operaci už byl Ondřej i na první kontrole a podle vyjádření lékařů jde všechno podle plánu.

Jednatřicetiletý Bank během kariéry zažil mnoho zlomenin a problémů se zraněními. Loni navíc bojoval se záhadnou nemocí, během níž zhubl 15 kilogramů a lékaři se chvíli obávali o jeho život. Kvůli patáliím vynechal pátý muž z kombinace z MS v Ga-Pa celou sezonu.

S přítelkyní čeká potomka, který by se měl narodit týden před koncem října.

Kvůli zranění přišel Bank o deset dní tréninku. Do začátku Světového poháru v rakouském Söldenu koncem října mu však zbývá dostatek času, aby tréninkové manko dohnal. (sh, čtk)