Jaké změny ji postihly během letní přípravy a v jaké kondici se cítí na prahu nové sezony, ví dobře Radek Cikl, předseda Úseku severské kombinace Svazu lyžařů ČR.

K jakým změnám došlo v průběhu letní přípravy v reprezentačních týmech?
Po uplynulé sezoně, v níž se konaly Zimní olympijské hry ve Vancouveru, k výrazným změnám ve vedení ani složení reprezentačních týmů nedošlo. Seniorskou reprezentaci vede dál jako hlavní trenér Luděk Šablatura s Vladimírem Šmídem, juniory mají na starost Jaroslav Šimek s Markem Šablaturou a Liborem Foltmanem.

Kteří závodníci tedy tvoří oba reprezentační týmy?
V seniorském áčku jsou i nadále zkušení reprezentanti Pavel Churavý, Miroslav Dvořák a Tomáš Slavík, které doplňuje Petr Kutal. Vzhledem k tomu, že věkově juniorskou reprezentaci na jaře opustili dva talentovaní závodníci, rozšířili jsme pro nadcházející sezonu B-tým na čtyři kombiňáky. Jeho členy jsou Aleš Vodseďálek, Lukáš Jančík, Lukáš Havránek a Tomáš Matura.

Prakticky všichni reprezentanti jsou členy Dukly Liberec – co je příčinou dominantního postavení tohoto oddílu?
Severská kombinace je nesmírně náročná disciplína - na materiál, na cestování, na servisní i zdravotní zabezpečení. Jen velmi málo oddílů si může dovolit závodníky komplexně podporovat a zaměstnávat profesionální trenéry. Jedině v liberecké Dukle jsou k tomu vytvořeny podmínky. Ti nejkvalitnější dospělí závodníci zde mohou pobírat i plat a jsou sociálně zajištěni.

S jakými ambicemi vstoupí čeští reprezentanti do nové sezony, v níž představuje vrchol mistrovství světa 2011 na legendárním Holmenkollenu?
Samozřejmě s vysokými ambicemi, ačkoliv teď v přípravě se někteří z nich potýkají se zdravotními problémy. Pavel Churavý bude rozhodně usilovat o to, aby navázal na své páté místo z olympiády ve Vancouveru a celkově sedmé pořadí z loňského Světového poháru. Mirek Dvořák skončil zase v letošní letní Grand Prix na celkovém velice dobrém čtvrtém místě a bude chtít dokázat, že do světové špičky patří. Také ostatní naši reprezentanti se chtějí dále zlepšovat. Mistrovství světa v Norsku je pro nás velkou motivací.

Daří se vedení úseku po materiální i ekonomické stránce zajistit požadavky reprezentantů?
Snažíme se o to. Vloni měl úsek dostatečně vysoký rozpočet, aby zajistil svůj chod i přípravu sportovců. Snaží se však i samotní závodníci. Díky Pavlu Churavému si úsek polepšuje v čerpání společných zdrojů Svazu lyžařů České republiky. Samozřejmě, vždy je co zlepšovat a s finančním zabezpečením nesmíme zapomínat ani na mládež.

Dočkáme se v Libereckém kraji závodu Světového poháru? Prosincový termín v Harrachově se zdá být vzhledem ke středoevropskému klimatu nepříliš reálný…
Ano, v nabízeném prosincovém termínu nebylo již dvakrát možné závody u nás uspořádat. Dalším nepřítelem kombiňáckého Světového poháru je ekonomická krize. Jak jsem již zmiňoval, severská kombinace je náročná disciplína. Potřebujeme k ní kvalitně upravené skokanské můstky i běžecké tratě. To stojí peníze, dokonce spoustu peněz - a ty není jednoduché získat. Přeji si, aby ta nepříznivá doba rychle odezněla.

Česká severská kombinace o sobě dala v uplynulých sezonách hodně nahlas slyšet, ale její závodnická základna je úzká? Nehrozí, že tento sport u nás vymře po meči?
Finanční i fyziologické aspekty naší disciplíny prosévají závodnickou základnu poměrně záhy. Je to přirozené. Zůstávají jen ti nejlepší a nejodolnější. Prameny ovšem uvádějí, že tomu tak je už nejméně od padesátých let minulého století. Přesto jsme zažili jak doby úspěšné, tak i doby útlumu. Je to hodně o práci s mládeží v oddílech. Budou-li oddíloví funkcionáři a trenéři chtít a budou-li kvalitně pracovat, pak o budoucnost severské kombinace nemám obavy.

Objevují se mezi žáky, dorostenci a juniory některá talentovaná jména?
Nepochybně. I když předpovídat úspěšnost u žáků i dorostenců je ošidné. Tlak na výsledky žactva navíc není ani správný. U dorostenců může výkonnost z různých objektivních příčin kolísat. Mezi našimi současnými juniory se dobře ukazují například Lukáš Rypl z Bublavy, Martin Zeman z Desné nebo Tomáš Portyk z Lomnice nad Popelkou. Jak se jejich sportovní kariéra bude dál vyvíjet, lze však nyní jen těžko odhadnout. Musejí na sobě totiž především hodně pracovat. Za svaz mohu slíbit, že se jim k tomu vynasnažíme vytvořit podmínky. Přirozeně budeme chtít s našimi dorostenci v závodech uspět. Tyto významné soutěže jsou zároveň příležitostí pozvat naše aktuální i potenciální partnery a hovořit s nimi o budoucnosti severské kombinaci a o její podpoře.