O alespoň jednu medaili z celkových 302 sad se poperou čtyři ženy a tři muži. Asi největší medailové naděje se vkládají do rodačky z Jablonce nad Nisou Barbory Špotákové.

Fandí Špotákové

Jednatřicetiletá oštěpařka získala zlatou medaili už v Pekingu. Na čtyři roky starý úspěch se bude snažit navázat i v Londýně. Její disciplína přijde na řadu v úterý 7. srpna. Finále je na programu o dva dny později.

„Budeme Báře samozřejmě fandit a držet palce. Věříme, že přiveze medaili a určitě tu zlatou. Vždyť je to rodačka z našeho města a jsme na ni hrdí," říká sportovní fanoušek z Jablonce Filip Škoda.

Zita Frydrychová - skoky na trampolíně.Naopak poprvé se na olympiádu podívá dvacetiletá Zita Frydrychová. Studentka prvního ročníku Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci sní o postupu do finále skoků na trampolíně. Ráda by se rovněž nominovala na olympiádu v Riu de Janeiru. Do roku 2016 je však ještě daleko.

„Mým osobním cílem v Londýně je účast ve finále, kde bude startovat 8 závodnic. V případě postupu do finále by se jednalo o nejlepší český výsledek ve skocích na trampolíně v olympijské historii," přiblížila své olympijské přání Frydrychová v rozhovoru pro Deník.

Z Jilemnice až do Londýna. Taková je cesta koulaře Antonína Žalského. Stejně jako Barbora Špotáková, tak i on už pod pěti kruhy soutěžil. V roce 2004 se umístil na 28. místě v Aténách. V kvalifikaci se představí už 3. srpna dopoledne.

Petra plave první

Ve stejný den, jen o pár minut později, se pokusí udělat co nejlepší dojem jeho krajan Lukáš Melich. S kladivem v ruce se pokusí prokousat z kvalifikace a tím napravit výsledek z Pekingu. V České republice nemá od roku 2006 konkurenci, jak tomu bude ve světovém měřítku? Kladivář přijede do dějiště olympijských her až první srpnový den, tak že se na atmosféru v Londýně zatím teprve těší.

Naopak jako první můžete držet pěsti Petře Chocové. Ta se v únoru stala sportovcem Českolipska. Nadějnou plavkyni můžete alespoň na dálku podporovat už tuto neděli, kdy ji po poledni čeká rozplavba.

Přímý postup si vybojoval na turnaji v Helsinkách i David Vála. Čtyřiatřicetiletý Liberečák vyzve soupeře ve své zápasnické kategorii poprvé v úterý 7. srpna.

Sedmičku statečných z Libereckého kraje doplní Zuzana Hejnová. Je to už jedenáct let, kdy získala titul mistryně světa do 17 let v kanadském Sherbrooku. Ve své silné disciplíně, běhu na 400 metrů překážek, se teď na letních olympijských hrách představí v neděli 5. srpna v rozběhu.

Sportovci z Liberecka

Kdo a kdy:

Petra Chocová – plavání

100 m prsa:

neděle 29. července – 12.13 rozplavba, 20.47 semifinále

pondělí 30. července – 21.15 finále

Lukáš Melich – atletika

kladivo:

pátek 3. srpna – 12.20 kvalifikace

neděle 5. srpna – 21.20 finále

Zuzana Hejnová – atletika

běh 400 m překážek:

Zuzana Hejnová - atletika - běh.neděle 5. srpna – 20.00 rozběh

pondělí 6. srpna – 21.15 semifinále

středa 8. srpna – 21.45 finále

4 x 400 m:

pátek 10. srpna – 20.10 rozběh

sobota 11. srpna – 21.25 finále

Zita Frydrychová – skoky na trampolíně

sobota 4. srpna – 15.00 kvalifikace, večer finále

Antonín Žalský – atletika

vrch koulí:

pátek 3. srpna – 11.00 kvalifikace, 20.30 finále

David Vála – zápas

úterý 7. srpna – 14.00 – 19.30

Barbora Špotáková – atletika

oštěp:

úterý 7. srpna – 11.00 kvalifikace

čtvrtek 9. srpna – 22.00 finále