Na osmém mistrovství republiky Vem Camará Capoeira pro mládež zářila Vem Camará Capoeira Liberec, která posbírala sedm medailí. Přes 120 capoeiristů ze třinácti měst soutěžilo ve třech kategoriích. Medaile pak byly rozděleny jen pro Liberec a Olomouc, když kromě sedmi Libereckých brala Olomouc dvě. „Konkurence byla oproti loňsku daleko lepší a Liberec opět potvrdil své výsostné postavení. Prostě se opět zúročily roky dřiny," uvedl vedoucí liberecké capoeiry Tomáš Zummer.

Výsledky kategorie C (6 – 8 let): 1. Kristýna Šťastná (Liberec), 2. Tomáš Frehar (Olomouc), 3. Oskar René Vokurka. „Naše Karkulka zaslouží pochvalu a obdiv. Porazila loňského vítěze a všechny rozštípala na kusy, technicky byla výborná," potvrdil Zummer. Kategorie B (9 – 11 let): 1. Matyáš Tomíny, 2. Vojta Žák, 3. Tomáš Jiří Mühl. (všichni Liberec). „Tomíny získal třetí titul naprosto přesvědčivě. Podal soustředěný výkon a měl nejvíce kontratechnik ze všech a roli favorita potvrdil. Také Vojta Žák předvedl výborný výkon 
a Mühl se konečně dočkal medaile po obětavém výkonu," dodal trenér Zummer. Kategorie A (12 – 14 let): 1. Jan Křenek (Olomouc), 2. Jakub Stavinoha, 3. Jan Šťastný (oba Liberec).

KARKULKA. Kristýna Šťastná.

Křenek obhájil roli favorita i titul a vyhrál také doplňkovou soutěž v sólech. Náš Stavinoha měl méně kontratechniky, ale jinak byl velmi dobrý, ať již v akrobacii, tak kopech. Skvělý výkon podal Šťastný, bratr Karkulky," dodal.

„Zopakovali jsme stejný výsledek jako loni. Máme pochopitelně radost, že se nám opět zadařilo. Někteří z našich trénují osm roků, například Tomíny šest let soutěží, stejně jako kluci Žákovi. Jsem na ně víc než pyšný," řekl Zummer, zvaný „Robocop". nyní čeká capoeiru další vrchol, kterým je mistrovství republiky dospělých v Olomouci. Papírovými favority jsou naši – Drahorád, který loni vyhrál kategorii B a Merta, jenže mají školní povinnosti. Favoritem bude Alice Avgi, loňská mistryně Evropy v kategorii B a Adam Ansorge, druhý z Evropy. Také ostatní, co pojedou, jsou velmi dobře připraveni," uvedl Robocop.

A ještě novinka – Rakousko odřeklo pořadatelství mistrovství Evropy, takže v listopadu uvidíme evropskou špičku v libereckém Domě kultury.

Capoeira představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je uměním s osobitou filozofií. Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů, co v kombinaci s hudbou a zpěvem činí Capoeiru bojovým uměním.