Na posledních závodech Světového poháru startovali čeští závodníci 22. a 23. ledna ve francouzském Chaux Neuve. Zatímco Tomáš Slavík skončil dvakrát ve čtvrté desítce a Miroslav Dvořák v úvodním startu až v páté, osvědčená opora posledních sezon Pavel Churavý dokonce na můstek ani do stopy nenastoupil. Podprůměrné výsledky byly neklamným signálem toho, že po zdravotní stránce je na tom elitní výběr našich sdruženářů velice špatně.

„Prostě to na nás všechno padlo a smůlu si teď vybíráme do dna. Celý podzim nestál za nic. Přitom vůbec neznáme příčiny, které vedly k potížím, s nimiž se tak dlouho potýkáme. Tři roky kluci makali a výkonnostně se propracovali na dosah světové špičky, Pavel Churavý končil ve Světovém poháru pravidelně do desítky. Možná jsme dlouho mačkali pověstný citrón, až šťáva došla.

Severská kombinace (závod sdružený) je zimní sport, kombinující skoky na lyžích a běh na lyžích. Vznikl v Norsku v polovině 19. století,
na olympijských hrách se poprvé objevil roku 1924 v Chamonix. V současné době se v severské kombinaci pořádají tři typy závodů:

1) závod jednotlivců - trvá dva dny, skoky z K90 nebo K120, běh 10 km.
2) závody družstev - dvou nebo čtyřčlenná družstva, dva dny,
běh 2×10 km nebo 4×5 km.
3) sprint - jeden den.

Celé družstvo postupně onemocnělo silnou virózou a lékaři u všech závodníků diagnostikovali streptokoka. A když k tomu přičteme Churavého výpadek po zranění ruky na začátku sezony, Dvořákovy chronické problémy s chladovým astmatem a Kutalův přetržený křížový vaz s utrženým meniskem na univerziádě, tak situace není rozhodně růžová,“ ulevuje si reprezentační trenér Luděk Šablatura.

Za tohoto stavu mu ani nevadí, že seriál Světových pohárů v severské kombinaci se po zastávce v Chaux Neuve přesně na měsíc přerušil - na rozdíl od skokanů a běžců, kteří měří síly pravidelně každý týden. To, co se původně ukazovalo jako možná nevýhoda z hlediska rozzávoděnosti a udržení formy, nyní paradoxně může alespoň částečně českým reprezentantům pomoci.

Čeští „kombiňáci“ se koncem ledna připravovali nejprve v Harrachově, kde absolvovali laktátový trénink - ten však únavu neprokázal. Následovalo týdenní soustředění v rakouském středisku Ramsau, od 9. února tréninkový kemp opět v Harrachově a 17. února odlet do Lillehammeru. Tam se zúčastní kontrolního závodu se závodníky Finska, Francie, Norska i Ruska a 22. února je čeká odlet do dějiště světového šampionátu klasiků na legendárním Holmenkollenu v Oslu.

„Zdá se, že kluci se už konečně uzdravili a že mohou najíždět objemy. A také jsme opět postavili dvě družstva. Churavý, Dvořák a Slavík trénovali v Ramsau, trojice Jančík, Havránek a Vodseďálek se zúčastnila Kontinentálního poháru v Eisenerzu. Předtím však příprava nestála za nic, většinou jsme v ní pracovali s jedním, dvěma závodníky. Chyběla návaznost a začínalo se pořád znovu. Není divu, že to na reprezentantech zanechalo i psychické stopy,“ doplňuje Luděk Šablatura.

V nominaci na mistrovství světa jsou známá jména z posledních sezon - Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Lukáš Havránek a Aleš Vodseďálek. Zatímco před šampionátem v Liberci 2009 i olympijským Vancouverem 2010 hýřil realizační tým optimismem, tentokrát přirovnává cestu do lyžařské Mekky k velké neznámé.

„Vzhledem k objektivní situaci od nás nikdo nemůže očekávat zázraky. Na rozdíl od uplynulých sezon nemáme za sebou stabilní výsledky, které se před Libercem i Vancouverem vyznačovaly vysokou kvalitou. Myslím, že nyní můžeme jen překvapit. Špička je vyrovnaná, dobrých pětatřicet sdruženářů je v každém závodě ve hře o přední umístění. Navzdory všem problémům se vynasnažíme navodit v družstvu bojového ducha. Kluci mají něco za sebou, závodit nezapomněli a věřím, že si dokáží říci, že už toho bylo dost a s nepřízní osudu se poprat,“ věří svým svěřencům Luděk Šablatura.