Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rally je v České republice na špičkové úrovni, říká Josef Král

Liberec - Představovat Josefa Krále, dlouholetého libereckého spolujezdce, by bylo nošením dříví do lesa. V prostředí automobilových rallye se pohybuje třicet let a ke kvalitním výsledkům navigoval dvě desítky jezdců, jen namátkou Miroslava Kalinu, Václava Stejskala, Jiřího Tošovského, Marcela Tučka.

10.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Ota Bartovský

A nyní na Jänner rally Niki Glisiče, a to v němčině… Tam také začala nová česká rally sezona, plná změn, zejména z hlediska bezpečnosti všech zainteresovaných. Krátce po skončení soutěže Josef Král poskytl zajímavý rozhovor.

Zaznamenal jste nějaké změny s ohledem na bezpečnost už v Rakousku?

Jänner rally se letos v okolí Freistadtu konala po třicáté, a to jako součást mistrovství nejen Rakouska a ČR, ale poprvé i Evropy. Celý region touto událostí žije už dlouho před konáním samotné soutěže. Místní lidé jsou hrdí na to, že můžou přivítat nejlepší jezdce z Evropy, zemští politici jsou si vědomi toho, že s rally do regionu přitečou peníze a zvýší se počet pracovních míst, a místní samosprávy na všech úrovních konání Jänner Rally podporují (i finančně).

Myslíte si, že by rally v regionu měla takovou politickou i občanskou podporu, kdyby to bylo pro občany opravdu nebezpečné, jak je dnes u nás rally některými médii prezentována?

A tak zatímco dvacet kilometrů severně od Freistadtu se v současné době pořádá mediální hon na rallyové čarodějnice a naši politici před kamerami exhibují v prohlášeních, že kratochvíle vraždících pracháčů ve svých volebních obvodech v žádném případě nepřipustí, rakouští pořadatelé se těší, že budou moci doma uvítat co nejvíce českých posádek…

Ale zpět k otázce. Rakousko je známé tím, že bezpečnostní opatření přijímaná pořadateli jsou tam tradičně na vysoké úrovni, a tak nemůžu říct, že by se pořadatelé museli najednou probudit a přijmout nějaká nová, která by se řádově odlišovala od minulých ročníků.

Zlepšování bezpečnostních opatření je zde trvalý proces a zásadní problémy jsem zde nikdy nezaznamenal.

Čím se liší zabezpečení v cizině oproti českým erzetám?

Rally je krásný, ale i nebezpečný sport a úplně vyloučit riziko se v něm nepodaří žádnými opatřeními nikdy. Všichni pořadatelé automobilových soutěží se snaží bezpečnost trvale zlepšovat, a to i za cenu toho, že diváci se nedostanou vždy tam, kde by se jim sledování rally nejvíc líbilo. V ČR jsou bezpečnostní opatření skutečně jedny z nejpřísnějších v celé Evropě, a pořadatelé rally v Čechách za Rakouskem z mého pohledu nijak nezaostávají. Ostatně, o pořadatelské úrovni rally v Čechách svědčí i to, že na zajištění rychlostních zkoušek letošní Jänner Rally se podílelo značné množství lidí z ČR (např. z pořadatelského týmu Rally Český Krumlov), a měření časů zajišťoval výhradně tým českých časoměřičů…

Zásadní rozdíl ale vidím v tom, že v Rakousku je dál chování diváků, kteří rally sledovat přicházejí. Pořadatel je jimi plně respektovaná osobnost (a je jedno, kolik mu je let), nikdo se s ním nehádá, že když máme svobodu, že si může i na rychlostní zkoušce jít, kam se mu zachce, nebo že mu nikdo nemůže zakázat stát na své vlastní louce. A ani v místech, kde pořadatel není (neboť skutečně není v moci organizátorů pokrýt lidmi každých 20 metrů trati), nikdo do zakázaných zón nevstupuje. Každý si je tam vědom toho, že rally sleduje hlavně pro zábavu, dobrovolně, a na své vlastní nebezpečí, a že jeho nejdůležitější prioritou je v pondělí odejít zdravý a po vlastních do práce… V Čechách máme podle mého názoru tedy rezervy zejména v dobrovolném dodržování zásad divácké etiky ze strany návštěvníků rychlostních zkoušek…

Nicméně je pravda i to, že pořadatelé v Rakousku to mají o něco jednodušší vzhledem k přírodním podmínkám. Tratě jsou techničtější a tím i pomalejší, a vyvýšených míst vhodných pro sledování rally diváky je tam asi také víc. K zamyšlení pro nás je tím pádem i to, jestli jsme to s tzv. ochranou přírody u nás poněkud nepřehnali, když v přírodním ráji oblasti Muhlviertel (kousek od Šumavy, kde se na některá místa občas člověk nesmí vydat ani na kole), se v Rakousku, zemi velmi zatížené na ochranu přírody, v nadmořské výšce kolem 1000 m běžně může rally pořádat. A rychlostní zkoušky zde občas přes obce vedou také, a nikde se občanské protesty ani petice proti rally nekonají.

Myslíte si, že navržené změny jsou dostatečné?

Víte, já si dokonce myslím, že navržené změny pro rok 2013 nejsou ani tak reakcí na skutečné potřeby české rally, jako spíš reakcí na mediální štvanici, kterou spustili naši pseudonovináři, kteří musí svému chlebodárci přinést za každou cenu nějaký krvák, aby se jejich produkt prodával.

Pořadatelé rally v Čechách jsou povinni se řídit nařízeními mezinárodní sportovní autority FIA zastřešující sportovní podniky v celém světě, v tom nejsme v Evropě žádnou výjimkou. Bezpečnostní opatření předepsaná FIA se neustále zlepšují, protože musí držet krok s vývojem techniky, která se na rally používá. V současné době se přijímají opatření zejména směřující ke snížení rychlosti dosahované rallyovými vozy.

Ale jedno je třeba říct tady jasně: navržené změny nebudou v ČR dostatečné nikdy, pokud se jimi účastníci rally nebudou řídit! Nebo se snad znovu chceme dopracovat k tomu, že budeme mít zase na erzetách na každém druhém metru policajta s obuškem, jako to vidíme třeba na ligovém fotbalu? Zatímco posádky účastnící se rally mají od pořadatelů a od národní sportovní autority FAS AČR jasné předpisy, jak se na rally chovat, včetně sankcí, které jim za to hrozí, nezodpovědnému divákovi maximálně hrozí (tedy pokud se mu nic nestane), že kvůli němu bude zrušena rychlostní zkouška nebo celá soutěž. Už dosavadní bezpečnostní opatření na českých rally šla výrazně nad rámec podmínek pro pořádání rally stanovených FIA a FAS, a z dosud známých výsledků vyšetřování tragických událostí vyplývá, že naprostá většina z nich byla zapříčiněna nezodpovědností diváků a jejich nerespektováním bezpečnostních opatření nebo pokynů pořadatelů. Takže vlastně nejdůležitějším opatřením bude nejspíš dostat toto povědomí diváků.

Rally je nebezpečný sport, a rychlosti dosahované na tratích rychlostních zkoušek v ČR jsou enormní. Většina soutěží v ČR se jede jako mezinárodní, a tak omezit rychlost vozů nad rámec předpisů FIA dost dobře nejde. Já osobně si ale dovedu představit zpomalení rychlostních zkoušek zařazením techničtějších úseků, které obvykle z důvodů přehnané ochrany přírody před člověkem pro rally použít nelze, ačkoliv tam celoročně vozy v mnohem horším technickém stavu jezdí. A také opětovné zařazení rychlostních zkoušek se střídáním zpevněného a nezpevněného povrchu.

Co vám v nových nařízeních chybí?

Vzhledem k většinou naprosto mylným informacím, kterými až na výjimky naše média nyní veřejnost zásobují, mě v nových nařízeních chybí jednoznačně jasně formulované právní prostředí pro účast na rally pro diváky. To, že platí v ČR nějaké všeobecně platné zákony, na rally někteří lidé rádi zapomínají (Nikdo mi nic neřekl je jedna z nejpohodlnějších výmluv v ČR vůbec). My jako soutěžící startujeme v rally v rámci jasných pravidel, jedeme na vlastní nebezpečí, máme za povinnost uzavřít si vlastní úrazové pojištění, a jsme povinni uzavřít si pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám, včetně sankcí (velké peněžité pokuty, nepovolení startu, disciplinární řízení, odebrání licence…). Stejně tak jednoznačně by mělo být ale naší veřejnosti řečeno, že motoristický sport může být i pro diváka nebezpečný, že divák sleduje rally na své vlastní nebezpečí, a že 100% bezpečné místo na rally, ostatně, ani nikde jinde na světě prostě neexistuje.

Pořadatel by pak musel zajistit, aby veřejnost byla v dostatečné míře seznámena s legislativními podmínkami, za kterých rally sleduje. Takže například pokud by se divákovi případně něco stalo na místě určeném pořadatelem ke sledování rally (v tzv. divácké zóně), nesl by za to jednoznačnou odpovědnost pořadatel. Pokud by se mu něco stalo na místě neoznačeném jako divácká zóna, ale zároveň neoznačeném jako zakázaný prostor, nesl by si za to odpovědnost divák sám. Pokud by se mu něco stalo v prostoru pro diváky zakázaném, byl by to naopak on, kdo by odpovídal za případné škody jeho počínáním způsobené zrušení rychlostní zkoušky, zrušení rally, škody na soutěžních vozidlech, škody na zdraví a na majetku.

Vaše zásadní prohlášení k divákům rally.

Fanděte rally a mějte ji rádi, v republice je na opravdu špičkové úrovni! Naše nejlepší posádky se pravidelně objevují na soutěžích mistrovství světa, úroveň techniky jedoucí u nás nám mnozí sousedé závidí. Nejsme žádní bezcitní sérioví vrazi, ani pracháči, kteří už nevědí, jak se připravit o život. My jen tenhle sport milujeme, i když je nebezpečný, a nemůžeme bez něho být… Většina z nás jsou stále ještě nadšenci, kteří veškerý volný čas a prostředky věnují této krásné formě donquiotství, místo aby letěli někam na dovolenou.

Ale bez výjimky všichni máme rodiny, a všechny tragické události se nás velmi těžce dotýkají, ať už je způsobilo cokoliv. Nedovedeme si představit rally bez diváků. Pomozte nám svým chováním rally v Čechách posunout dál, a ne si ji nechat zničit.

Autor: Miloslav Cihlář

10.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Policie. Ilustrační foto.

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení