Hned v úvodním dějství – týmovém sprintu – letošního ročníku Letní Grand Prix v Oberwiesenthalu vystoupila dvojice českých sdruženářů Miroslav Dvořák, Tomáš Portyk na nejvyšší stupínek. V přímém souboji porazili největší favority Frenzela s Riesslem z Německa, když v dramatickém finiši dokázal Dvořák o tři desetiny vteřiny udolat pětinásobného vítěze Světového poháru Frenzela.

Základem úspěchu byl výborný výkon obou závodníků Dukly Liberec ve skoku. Ačkoliv v tréninkovém kole na můstku HS106 Dvořák dopadl jen na metu 83,5, v samotné soutěži však naplno zabral a přistál na 100,5 m. A protože Portyk se vrátil do své špičkové skokanské formy, zdolal 101 m, což celkově znamenalo po úvodní disciplíně 4. místo s odstupem 21 vteřin na vedoucí Rakousko I.

Podmínky ve skoku nebyly jednoduché, vítr se točil a účastníci premiéry s ním bojovali. „O to víc mě těší, jak si na můstku vedli všichni čeští reprezentanti. Dokázali navázat na výkony, kterých dosahovali v tréninku. Kromě Portyka s Dvořákem skáče stabilně i Ondra Pažout a zabojoval také Lukáš Daněk. Opět se ukázalo, že když vyjde úvodní disciplína, dá se v běhu udělat dobrý výsledek,“ pochvaloval si trenér Vladimír Šmíd.

Druhá česká dvojice Pažout, Daněk se po skoku vyhoupla na 6. příčku se ztrátou 27 vteřin. Zvítězili Rakušané Rehrl (103 m), Seidl (99,5 m).

V běžecké části, v níž každý sdruženář absolvoval na kolečkových lyžích tři okruhy dlouhé 2,5 km, se velice brzy spojilo prvních osm týmů. Z tohoto souboje odpadli jako první čeští mladíci Pažout, Daněk – i proto, že Pažout zlomil hůlku. Zbývající sedmička se držela pohromadě až do závěru pátého okruhu. V něm nastoupil Němec Riessle, na něhož se dokázal pověsit jako jediný Portyk. Ačkoliv Riessle předával s menším náskokem, Němcům se rozhodující trhák nepovedl. Dvořák totiž Frenzela dojel, trpělivě mu dýchal na záda a v závěrečném finiši ho také porazil.

„Je to samozřejmě super! V posledních dvou letech jsme v týmovém sprintu usilovali o vítězství, a teď se nám to konečně podařilo! Za Frenzelem jsem vyrážel se ztrátou asi padesáti metrů a říkal si, že tu díru musím dojet před sjezdem, což se podařilo. Držel jsem se za ním, ale když v konci zrychlil, tak jsem toho také začínal mít plné zuby. Nesetřásl mě však a v konci už jsem si na něj docela věřil. V cíli mi gratuloval a řekl, že to byl ode mne dobrý finiš,“ popsal Dvořák rozhodující okamžiky.

„Kluci předvedli v běhu výborný a taktický výkon, kterým si získali respekt. Na začátku sezony je to nečekaný, ale skvělý úspěch, který pro nás bude znamenat velké povzbuzení. Pochválit však musím i mladíky, kteří skončili celkově osmí. Pro ně účast v takovém závodě představovala velkou zkušenost a hodně jim dala,“ hodnotil Šmíd.