Severská kombinace

Ve „své" disciplíně, severské kombinaci, předvedl skvělé výkony. Ty ho vynesly na 2. místo v dospělé kategorii, když z vítězství se s osmivteřinovým náskokem radoval Miroslav Dvořák. Mezi juniory pak konkurenci Portyk, který znovu exceloval především ve skokanském sektoru, nenašel už vůbec. Radost v Lomnici vynásobilo ještě stříbrné „kombiňácké" juniorské místo Martina Dufka.

Osmnáctiletý Portyk tak potvrdil, že je velkou budoucností českého lyžování. Navíc nejen sdruženářského, což dokázal o několik hodin později. Z hecu se přihlásil také do soutěže skokanů na lyžích, kde také uspěl.

Skok na lyžích

Logicky méně sledované letní mistrovství skokanů na lyžích ovládl v nejprestižnější kategorii dospělých další lomnický závodník Roman Koudelka. Ten po vyrovnaných výkonech atakujících stometrovou hranici (99 a 99,5 metrů) zvítězil i přesto, že nebyl se svými pokusy spokojen. „Vždycky potěší, když skokan vyhraje republiku. Mně dnešek ukázal, že mám velké rezervy v závodních skocích. Oba jsem hodně zpozdil, let byl křečovitý. Jsem rád, že i se špatnými skoky mohu skákat daleko, ale hodně musím zapracovat na psychice. Brzy mě čeká závod družstev v polské Wisle, tak budu mít možnost zjistit, jak na tom jsem v porovnání se zahraniční konkurencí," uvedl skokan LSK Lomnice nad Popelkou. Na druhém místě mezi dospělými skončil zkušený závodník liberecké Dukly Jakub Janda. Ten s výkony 95 a 97 metrů zaostal za svým reprezentačním kolegou o dvanáct bodů. Třetí místo překvapivě obsadil Martin Cikl. Až za ním se umístili Jan Matura, Lukáš Hlava a Čestmír Kožíšek. Portyk pak dovršil mezi skokany specialisty svou víkendovou sbírku. Lomnický sdruženář zaskočil celé startovní pole
a mezi juniory získal svůj druhý letní titul. Na stupně vítězů se vešli ještě druhý Vojtěch Štursa z Dukly Liberec a bronzový Filip Sakala z Frenštátu.

Skok na lyžích – muži: 1. Koudelka (LSK Lomnice) 311,5 b. (99+99,5 m), 2. Janda 299,0 (95+97), 3. Cikl 289,0 (95+94), 4. Matura 283,0 (94+91,5), 5. Hlava (všichni Dukla Liberec) 280,0 (95+91,5), 6. Kožíšek (LSK Lomnice) 270,0 (86+95). Ženy: 1. Doleželová (TJ Frenštát) 235,0 (91+95), 2. Blažková 202,5 (87+84), 3. Indráčková (obě JKL Desná) 175,0 (79+82).

Severská kombinace – muži: 1. Dvořák (Dukla Liberec) 27:30,6, 2. Portyk (LSK Lomnice) –8,6, 3. Daněk –41,3, 4. Churavý –44,3, 5. Kutal –1:30,7, 6. Pažout (všichni Dukla Liberec) –2:02,2.

Čeští skokani na lyžích se připravovali na Ještědu, kde díky nově nastavené spolupráci mezi Svazem lyžařů, ještědským areálem a městem Liberec mohli zase naplno využívat liberecké můstky, které patří k nejtěžším v Evropě. „Lepší trénink si nemůžeme přát," pochvaloval si trenér reprezentace Richard Schallert. „Hlavně malý můstek je hodně těžký. Křivka letu je nízká a skokan musí dát hodně energie do odrazu. Jsem si jistý, že když se naučíme dobře skákat tady, budeme to umět i na většině jiných můstků," věří rakouský kouč, který se k českému týmu vrací po pěti letech. „Pro nás je skvělé, že tu můžeme být. Všechen základní trénink děláme v Liberci a jednou, dvakrát týdně můžeme jít i skákat, což je perfektní," chválí Schallert nové možnosti, které přineslo memorandum mezi Svazem lyžařů, Libercem a sportovním areálem Ještěd. „Ta spolupráce je samozřejmě strašně důležitá, kluci můžou trénovat doma v Čechách. Když musíte moc cestovat, stojí vás to energii. Investovat sílu do kvalitního tréninku je lepší." Základní příprava skokanů trvala skoro dva měsíce. „Natrénovali jsme velké objemy
a jsem spokojený. Nyní máme první kemp v polské Wisle, kde 24. července startuje letní Grand Prix," upřesňuje kouč Schallert.