Fanoušci, kteří se těšili na světová skokanská esa, jako třeba posledního vítěze Světového poháru Gregora Schlierenzauera, mistry světa z Liberce Wolfganga Loitzla a Andrease Küttela, populárního Adama Malysze, Martina Schmitta, Michaela Uhrmanna nebo nejlepší domácí závodníky Romana Koudelku a Jakuba Jandu, tak přijdou pravděpodobně zkrátka.

Harrachov má sice ještě teoretickou šanci pořádat závody v posunutém termínu, ale vzhledem k předpovědi počasí zřejmě ani této nabídky Mezinárodní lyžařské federace FIS nebude možno využít.

Součástí sportovního víkendu v Krkonoších měl být i závod sdruženářů a v něm se měla představit rovněž kompletní světová špička. V čele s Ronnym Ackermannem, mistrem světa z Liberce Todem Lodwickem nebo vracejícími se legendami Felixem Gottwaldem a Hannu Manninenem.

„Udělali jsme maximum, co jsme mohli, zkoušeli jsme stříkat do poslední chvíle na můstky sníh, i záložní variantu s můstkem na Ještědu, ale nezbylo nám nic jiného než závod v původním termínu odvolat,“ uvedl smutně za pořadatele místopředseda organizačního výboru Rostislav Jozífek.

Podle pravidel FIS je totiž nutné potvrdit konání závodu Světového poháru 7 dní předem kvůli přípravě závodníků i zabukování letenek.

Předpověď počasí navíc nebyla příznivá ani pro dny těsně před závodem. Přesto pořadatelé zvažovali možnosti až do nejzazšího termínu, kterým bylo pátečních 12 hodin. „Ještě v 11.41 jsme měli velkou poradu za účasti šéfa z FIS, ale dospěli jsme k názoru, že není jiná šance než závod zrušit,“ dodal Rostislav Jozífek.

Mezinárodní lyžařská federace FIS oznámila, že nebude hledat náhradní dějiště za zrušené závody a naopak sdělila, že krkonošské středisko dostalo na základě návrhu české strany do středečního poledne (9. prosince) lhůtu na rozhodnutí, zda uspořádá alespoň po jednom závodě v obou disciplínách v mírně posunutém termínu 15. a 16. prosince.

„Rozhodneme zřejmě již v úterý 8. prosince a jelikož meteorologické předpovědi se posouvají spíše k teplejším hodnotám, nevidím to vůbec nadějně,“ konstatoval včera vpodvečer Jozífek. Harrachov si tak asi bude muset počkat na závod světové úrovně až na rok 2011, kdy by se zde měl konat závod SP v letech na lyžích.

Poslední velký závod v Harrachově se přitom konal 21. ledna 2008 a i jej provázela nepřízeň počasí. Závod Světového poháru v letech na lyžích se kvůli mlze, dešti a hlavně nárazovému větru tehdy proměnil ve velké čekání. Za dva víkendové dny se nakonec ze čtyř kol na mamutu pod Čertovou horou odskákalo kolo jediné, jehož vítězem se stal Fin Janne Ahonen, který se aktuálně po ročním odpočinku opět vrací na světové můstky.

Nejbližší závody na můstcích v Harrachově tak budou pouze soutěže Olympiády dětí a mládeže, jejíž skokanská a sdruženářská část bude ve zdejším areálu probíhat od 1. do 4. února 2010.