Cenné informace o přípravách a logistice velké sportovní akce získali zástupci organizačního výboru EYOWF 2011 i zástupci Libereckého kraje na konci července, kdy se zúčastnili letní edice evropských mládežnických olympiád, EYOF 2009 ve finském Tampere. Festival EYOF znamenal úspěch i pro české sportovce, kteří vybojovali sedm medailí a stali se tak po dlouhé době nejúspěšnější výpravou v rámci evropských mládežnických soutěží. Podle Kateřiny Nyčové, výkonné ředitelky organizačního výboru EYOWF 2011, která byla jedním z členů české delegace, zvládli finští organizátoři i s menšími rezervami letní festival na výbornou.

Pobyt studijní skupiny byl nesmírně přínosný jak z hlediska propagace EYOWF 2011 a navázání nových kontaktů, tak především v oblasti získání poznatků a přímých zkušeností z organizace akce od malých detailů až po klíčové prvky.

O čem byl speciální Observer programme, který pro evropské delegáty připravili finští organizátoři festivalu?
Tzv. Observer programme byl dvoudenní seminář pro budoucí hostitele dalších ročníků evropských mládežnických olympiád či jiných významných sportovních akcí. Kromě naší výpravy se ho zúčastnili například pořadatelé prvních letních Olympijských her mládeže (YOG) 2010 ze Singapuru, zimní edice YOG 2012 z rakouského Innsbrucku, organizátoři letních EYOF 2011 z tureckého Trabzonu a 2013 z nizozemského Utrechtu, zástupci kandidáta na ZOH 2016 Z Rio de Janeira, osoby z Mezinárodního olympijského výboru a také další čeští zástupci – kandidáti na letní festival EYOF 2015 z Brna. Celkem se programu účastnilo asi 80 osob.

Získali jsme poznatky z teoretické i praktické části příprav festivalu, ale čekala nás i detailní prohlídka všech sportovišť a míst, kde se EYOF konal. Osobně jsem ocenila především naprostou otevřenost a upřímnost finských organizátorů, kteří bez obalu pojmenovali problémy v průběhu příprav i chyby, kterých se dopustili. Sami upozornili na citlivé body organizace, na které je třeba dát pozor či se jich vyvarovat. Bylo to skutečně velmi poučné. A neméně zajímavé bylo i diskutovat s účastníky programu. Každá země má svůj specifický pohled na způsob organizace, jiné cíle a priority, což nabídlo zajímavé srovnání.

Byl EYOF z organizačního hlediska dobře připravený a zvládnutý?
Myslím, že ano. Finové jsou standardně kvalitními pořadateli. Řekla bych, že kvalita festivalu byla úměrná jeho rozpočtu. Občas ušetřili na nesprávném místě, například na nedostatku základního vybavení pokojů v olympijské vesnici, špatném či žádném značení a omezeném množství informačních materiálů pro akreditované osoby (materiál s programem, mapky, rozpis kyvadlové dopravy atd.). Na první pohled jsou to maličkosti, které ovšem rovněž stojí za celkovým úspěchem jinak kvalitně zvládnuté olympiády. Vyšlo i počasí, což je pro akce tohoto typu velmi důležité.

Je možné se něčím z Tampere inspirovat nebo se naopak vyvarovat při přípravách EYOWF 2011 v Libereckém kraji?
Jistě. Cenné pro nás bylo například shlédnout zahajovací i závěrečný ceremoniál festivalu EYOF. Přesvědčili jsme se, že program musí být přizpůsoben zejména mladým sportovcům, kteří se chtějí především bavit, ale zároveň je nutné při tak volné zábavě zajistit dostatečnou bezpečnost. A to se finským pořadatelům zcela vymklo z rukou, když neuhlídali tři tisícovky sportovců na ploše, kde se ceremoniál odehrával. Zajímavé je, že stejný problém nastal i při zimním festivalu EYOWF v únoru 2009 v polském Szczyrku. Toho se určitě při přípravách EYOWF 2011 vyvarujeme. Snažili jsme se také hodně komunikovat s jednotlivými šéfy zahraničních delegací. Zpětná vazba přímo od národních olympijských výborů je velice důležitá. Pro celkové zhodnocení jsme si udělali i malý průzkum mezi českými sportovci. Je dobré zeptat se těch, pro které se akce dělá, podívat se na věc očima šestnácti- a sedmnáctiletého člověka. I toto bereme v potaz při přípravách EYOWF 2011.

Jak probíhala spolupráce místních organizátorů se zástupci města Tampere? Byla podpora města dostatečná?
Byla přímo skvělá. Město a jeho představitelé a zaměstnanci byli přímo součástí organizace. Minimálně polovina členů organizačního výboru pocházela přímo z města, které je uvolnilo pro práci na festival, některé třeba na dobu jednoho roku. Myslím, že se málokde vidí taková úžasná kooperace mezi městem a pořadatelem. Tampere také velmi podporuje své sportovní kluby a udržuje sportovní zařízení. Právě kluby pořádaly na EOYF jednotlivé sporty Je vidět, že mají svůj zajetý systém, který funguje. Propagují tím své město, svůj region a pro sport obecně dělají velmi mnoho. Cítí se být městem sportu a jsou na to patřičně hrdí.

Představili jste v Tampere i blížící se festival EYOWF 2011?
Ano, to bylo jedním z úkolů naší mise. Vezli jsme s sebou řadu informačních a propagačních materiálů. Zbudovali jsme celkem tři informační stánky v olympijské vesnici, v hlavním tiskovém středisku a sídle Evropského olympijského výboru. Hlavně jsme se snažili mluvit se správnými lidmi a o EYOWF 2011 je informovat. S ohledem na skvělé výsledky českých sportovců na finském festivalu jsem přesvědčena, že Česká republika i náš projekt byly v Tampere vidět a mnozí už se k nám těší.

Spolu s Kateřinou Nyčovou do Tampere odcestovali Martin Ditrich – ředitel obecně prospěšné společnosti EYOWF 2011 a další zástupci organizačního výboru: Ivo Gréger - sportovní ředitel, Jiří Erben – technický ředitel, Radana Slaninová – manažerka pro marketing, Vanda Šulcová – koordinátorka sekce dobrovolníků a doprovodného programu pro školy a Zbyněk Malý – manažer sekce bezpečnosti. Za Liberecký kraj doplnil sestavu náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Radek Cikl se svým asistentem Jaroslavem Pravdou. Šéfem české mise byl František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru pro sport.