V Liberci se vrcholná akce koná opět po pěti letech. Tehdy se na Harcovské přehradě konalo mistrovství Evropy, ze kterého si česká reprezentace, jejíž podstatná většina se potápí pod hlavičkou Aqua klubu Liberec, vybojovala 17 medailí.

V podobný úspěch doufá i trenér reprezentace a libereckého klubu Lubomír Silný starší. „Přáli bychom si podobný úspěch alespoň napodobit, i když tušíme, že to v nabité konkurenci bude nesmírně obtížné," řekl. Mezi největší adepty na medailová umístění patří potápěči z Ruska, Ukrajiny, Německa a Maďarska, překvapit by mohli i Kazaši nebo Estonci. Kromě těchto favoritů se šampionátu zúčastní také Francie, Chorvatsko, Itálie a po dlouhé odmlce také Slovensko.

„Naší výhodou by mohla být extrémně špinavá voda v přehradě, ve které místy není vidět ani půl metru. My jsme v ní trénovali celé soustředění, ale zahraniční závodníci si už na tréninku stěžovali, že zde není nic vidět. Většinou totiž trénují ve viditelnosti kolem pěti metrů, takže to pro ně musel být šok," doplnil Silný.

Mezi největší česká želízka v ohni budou patřit liberečtí Jakub Němeček a Ondřej Kašpar, v ženách pak Zuzany Dvořáková a Štěpánková. O medaile by se pak v juniorech měli poprat Lukáš Silný, Jakub Valníček a Eliška Šimůnková.

Soutěžit v přehradě se začne dnes závodem dvojic v disciplíně MONK, v níž si musí závodníci zaměřovat kurzy přímo pod vodou. Šampionát bude v úterý pokračovat individuální disciplínou Hvězda, ve středu se poplavou Tyče a ve čtvrtek M-kurs. V pátek je sprinterský paralelní slalom a celé závody zakončí závod družstev.