"Šampionát v Cali nás všechny nejdříve zaskočil. Ať už tím, že to bylo relativně nebezpečné město, nebo nedostavěným tréninkovým stadionem. Často jsme se tedy připravovali ve spartánských podmínkách. Myslím, že nejhůře na to museli reagovat právě Evropané, kteří na to vůbec nejsou zvyklí. Někteří z nás to odnesli méně, jiní zase více," popisuje David Šlapák. Ten na trati 3000 m nejprve díky takticky výborně zvládnutému závodu postoupil z rozběhů v čase 8:11.55, čímž si vybojoval účast v nabitém světovém finále. V něm od začátku diktovali ostré tempo afričtí běžci a liberecký rodák sváděl bitvu především s Evropany. V cílové rovince díky silnému finiši udržel svou pozici před Španělem a Belgičanem, čas 8:18.55 ho tedy zařadil těsně za nejlepší světovou desítku. Oproti loňskému výsledku z mistrovství Evropy juniorů v Tallinnu si Šlapák na stejné trati polepšil o dvě příčky.

Zleva Ondřej Gajdoš a uprostřed David Šlapák v libereckých dresech.
Liberecké trumfy v Kolumbii. Šlapák a Gajdoš spoléhají na hudbu i na tatranku

"Stát na startovní čáře vedle osmi nejlepších Afričanů na světě bylo úžasné. Nervozita z nich určitě byla, ale ještě větší to byl zážitek, který přinesl hodně motivace ještě víc makat na další roky. Užil jsem si i samotný závod. Myslím, že takovou atmosféru ještě dlouho nezažiju. Kolumbijci byli opravdu výborní fanoušci. Poznal jsem spoustu lidí z celého světa, s některými jsme si i vyměnili dresy," září mladý atlet.

Výsledek Davida Šlapáka patří mezi nejvýraznější z celé české výpravy v Cali a pro talentovaného běžce je letošní sezona zlomová nejen díky tomuto čerstvému úspěchu. Stejně jako mnoho dalších českých atletů i svěřenec trenéra Jana Šebelky směřuje své cesty do USA, kde se v další sezoně bude připravovat a zároveň studovat na Butler University v Indianapolis.